| RoxyRoxana200 a întrebat:

Nu inteleg! Multi oameni vorbescu cu o, m-o in loc de a si m-a.Nu inteleg care forma e corecta.Nu ma criticati.Romania.

14 răspunsuri:
| Romanu6001 a răspuns:

M-a e forma corecta.M-o spun analfabetii!

| BlueBass a răspuns:

Tine de accent, de zona in care locuiesc acele persoane. Forma corecta este cea cu a.

| apz a răspuns:

Depinde de regiunea în care locuiesc. Presupun că ai învăţat despre regionalisme la orele de limba română.

| Holiday a răspuns:

Ambele sunt corecte. Forma cu "o" este regionalism.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Holiday):

Limba oficiala este limba literara; regionalismele sunt particularitati ale unei limbi

| Holiday a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Orice cuvant sau forma a lui existenta in dictionar este CORECTA. Limba literara este altceva.

| missfatadelatara a răspuns:

M-o mirat întrebarea ta.

De ce?

Uite d-asta:

REGIONALISM, regionalisme, s. n. Cuvânt folosit numai într-o anumită regiune a unei țări, caracteristic numai pentru un anumit grai.

Pay attention in classes!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Holiday):

Poti intelege, sau poti fi refractar la adevar, sau poti fi retard; eu nu te po cunoaste dupa o parere gresita expusa aici. bine ar fi sa mai mergi pe la scoala.
Limba oficiala este limba literara; regionalismele sunt particularitati ale unei limbi

| Holiday a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dupa mintea ta si perfectul simplu e incorect, de exemplu, pentru ca nu e folosit in limba literara...
Las-o moarta, faci confuzie intre corectitudinea unui cuvant sau expresie si acceptarea lui in limba literara.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Holiday):

Siktir, golane!

| Holiday a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

"Siktir, golane!"

Tarane, se spune "sictir", nu siktir. Poate ar trebui tu sa mai treci pe la scoala. Sau mai simplu, cand nu stii ceva, taci.

| 4StarLight a răspuns:

"M-a" e forma corectă, cealaltă e o formă orală din limbajul colocvial

| RoxyRoxana200 explică (pentru missfatadelatara):

Apropo,m-a nu m-o...

| missfatadelatara a răspuns (pentru RoxyRoxana200):

Hmm...cineva nu o învățat despre dialectul limbii române.

Și mai susții gramatica limba române...