| Anonimulcuintrebari a întrebat:

Nu prea am citit la romana decat O scrisoare pierduta, Ion, Baltagul, Lapusneanu si ce mai stiu plumb.
In rest nimic, si am auzit ca daca stii operele nu prea ai cum sa nu faci la subiectul 3.
Eu nu inteleg deloc comentariile pe care le primesc de la scoala.
Nu inteleg cum sunt facute si nici nu retin daca incerc sa le tocesc.
Din cate am auzit anul asta se axeza foarte mult pe subiectul 3.
Cum ar trebui sa invat corect? De unde sa incep si cum?

Răspuns Câştigător
| Camuflaj2017qp a răspuns:

Ideea e ca la poezii trebuie sa inveti comentariul facut de ei, dar cel mai usor dintre ele si il imveti poate si pe sarite, tu trebuie sa stii sa faci introducerea sa faci incadrarea in an, specie si gen literar, sa prezinti 2 secvente revelatoare pentru tema si viziunea despre lume, adica 2 secvente foarte importante din text care reflecta ceva anume sa ai 4 elemente de compozitie: subiectul, perspectiva narativa(subiectiva, de cele mai multe ori este la poezii si aici ca sa mai scrii randuri, zici ca este perspectiva subiectiva deoarece poezia dispune de marcile lexico gramaticale ale subiectivitati: amorul meu de plumb. Amorul meu e adjectiv pronominal posesiv singular pers1 si mai dai inca 1 ex ca trebuie sa fie 2 si mai era tot in plumb "am inceput sa-l strig", 'am' e verb auxiliar pers 1 singular daca ai pronume gen eu tu, merg si astea ca is subiective si la obiectiv ai marcile lexico gramaticale ale obiectivitatii care tot asa le gasesti in text ca fiind el ea si tot asa ca la celalt )
Tema care de regula prin poezii e a iubirii, naturii, a mortii etc
Titlul si semnificatia lui
Actiune (la romane si restul')
Relatia incipit-final
Cum incepea si cum s-a terminat, la poezii mai ai elemnte de versificatie care sunt: ritmul, masura versurilor si rima
Rima era 1 cu 2 3 cu 4 imperecheata 1 cu 3 2 cu 4 incrucisata 1 4 2 3 imbratisata
Ritmul: trohaic, iambic etc la masura versurilor iei si masori cate silabe are primele 2 versuri si daca ai cratima pe acolo scazi o silaba, de regula vei avea 7-8 silabe pe vers
Incheierea trebuie sa o faci cat mai bine si sa contina "in concluzie"
Gen:In concluzie, pe baza argumentelor expuse in lucrarea mea, pot afirma ca acest x-ulescu reflecta magistral tema si viz despre lume in aceasta opera

4 răspunsuri:
| Camuflaj2017qp a răspuns (pentru Camuflaj2017qp):

Si de regula ca iti cere relatia dintre 2 personaje sau orice altceva, tot tema si viziunea e mai bine pentru tine chiar daca iei punctaj mai putin pentru ca e universala tema si viziunea... si la romane mai merge pe la subiect si actiune sa mai aluneci in povestire ca la clasa a 2, dar la poezie nu ai ce sa povestesti pur si simplu, si am uitat sa iti zic trebuie sa explico si vreo 2 figuri de stil metafora, epitet, etc.
Bafta

| aneliram a răspuns:

Daca citesti operele inainte, ori te uiti la videoclipuri cu operele *exemplu
https://www.youtube.com/watch?v=OVM6wkgXzyA*, vei retine mai usor comentariul (vei sti despre ce e vorba, iar unde vei uita vei putea sa improvizezi). Dar cand faci comentariul trebuie sa respecti standardele impuse de ei, este mai greu sa il faci singur.

| Elena9328 a răspuns:

Uită te la filme. Dar la poezii n ai ce sa faci, trebuie învățate

| Anonimulcuintrebari explică (pentru Camuflaj2017qp):

Mersi mult ^^