| asperger3 a întrebat:

Cum sa invat la romana pentru bacalaureat(subiectul 3, comentariile)?
Sincer nu imi par logice ci niste abureli prin care suntem indobitociti. Adica retin alte tampenii dar la romana ma impusti ca mai mult de doua-trei idei NU pot retin(la istorie si geografie invat de drag, dar la romana tocesc)

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De fapt ideea e ca trebuie sa intelegi si sa interpretezi o opera literara. Scopul nu e sa memorezi comentarii ci sa construiesti tu un comentariu pe baza a ceea ce ai citit si respectand o structura. Dar toti elevii au preferat sa invete comentarii pe de rost si sa le redea la examen.
Deci are o logica subiectul 3.

| asperger3 explică:

Multumesc tuturor. Ideea e ca citesc operele, nu e nicio problema doar ca presupun ca nicaieri in lumea asta iti mai da sa faci comentarii la bac, in Anglia, Spania, Franta ai eseuri.
La noi e total aiurea. Ma rog.

| Neagug27 a răspuns:

Salut,

Trebuie sa ai un sistem de invatare, spre exemplu trebuie sa iti faci acasa pe foaie toate operele scrise, iar cu VERDE, sa iti subliniezi de la fiecare ce e important.

Daca luam pe o poezie, un exemplu de structura ar fi:
-poezia x este o arta poetica simbolista/modernista etc ( definitia)
- poezia face parte din volumul y
- tema ei
- titlul ei reprezinta.
- din punct de vedere al compozitiei avem.
-motivul central al temei este.
-suportul nostru literar contine figuri de stil ( explici 2-3 figuri de stil daca poti, dar trebuie sa le memorezi, nu-i greu)
- o incheiere

Daca iti faci eseurile dupa acel model ( la poezie strict ma refer) si iti subliniezi cuvintele importante dupa referele pe care ti le-am dat mai sus, n-ai cum sa nu stii, pentru ca vei invata in paralel esentialul, si pe baza lor vei putea reproduce eseul intr-o forma sau alta

Eu spre exemplu, pe foaia de teza, am scris pe ciorna reperele cu liniuta si pe baza lor am refacut eseul, ce-i drept e ca trebuie lucrat la numarul de cuvinte, am luat 20 din 30

La epic e aceeasi treaba, faci eseurile pe foaie, si inveti esentialul din fiecare, inveti o structra de tip
- introducere, date autor, an, volum
-personaje
-relatie personaje
-etc

si pe baza lor n-ai cum sa nu faci ceva, trebuie sa inveti LOGIC

| pam0pam a răspuns:

Citeste operele. Sau ia poezia de exemplu si ia vers cu vers si pune ti intrebarea "ce a vrut sa spuna scriitorul prin asta?" Operele epice poti sa le citesti si daca stii sa le povestesti cursiv si ai habar despre ce e vorba, poti si sa le comentezi

| MILaurentiu999 a răspuns:

Salut! Eu sunt clasa a 12 si iti zic sincer ca nu prea cred ca ai ce sa faci legat de subiectul 3. Poti sa incerci sa-ti faci o structura pe care sa o respecti cand iti faci comentariul, dar tot la tocit vei ajunge.Am auzit pe multi ca e bine sa-ti faci tu comentariul, asta te va ajuta sa le inveti mai usor, dar daca nu ai un vocabular mai dezvoltat si o exprimare foarte buna nu prea faci multe, deoarece profesorii care corecteaza asteapta sa vi cu idei si exprimari ca in cartile cu comentarii.Deci daca alegi sa-ti faci comentariul pe ce ai inteles tu din opera respectiva sa nu te astepti la o nota prea buna in bac, doar daca ai un vocabular foarte bun si te descurci foarte bine cu limba romana si esti in stare sa faci un comentariu asemanator cu cel din cartile de comentarii

| asperger3 explică (pentru MILaurentiu999):

Multumesc. Sincer pana mai acum nu ma omoram cu cititul dar trebuie sa citesc. Am uneori probleme in exprimare. Sa vad cum fac sa retin 30 de porcarii total inutile, ce doar la bac imi trebuie, bag mana in foc ca nicaieri nu o sa te mai intrebe de comentarii, nici la quiz-show-uri, nici la interviuri de angajare.