| RealRap a întrebat:

O carte buna ( filosofie).

Răspuns Câştigător
| salviaplath a răspuns:

Nu ai specificat o tema abordata sau un curent preferat, dar o carte cu teme filosofice generale care este usor de inteles dar si profunda in acelasi timp ar fi "Lumea lui Sophie" de Josteein Garder.Profesorul meu de filosofie mi-a recomandat-o.
Daca vrei sa incepi cu inceputul si sa iti "croiesti" drumul in filosofie incepe cu grecii, adica cu "Republica" lui Platon.

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Asa grait-a Zarathustra(Also sprach Zarathustra) de Friederich Nietzsche.'Logica ' de I.Kant.Asta,ultima,este necesara caci reprezinta metoda de a te exprima in idei coerente.Si a putea aprecia coerenta la oameni, deci valoarea.Dar ultima este foarte grea.Si nu reprezinta o lectura, doar o forma de a aprecia valoarea altor lecturi.Este o carte scoala, care te va distinge de palavragii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața pe un peron– Octavian Paler

| Scarbo a răspuns:

"Amurgul gandurilor"-E. Cioran
"Pe culmile disperarii"-E. Cioran
"Calatorul si umbra sa"-F.N.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Am uitat sa precizez si "Cartea amagirilor"-E. Cioran

| PisicaMalefica a răspuns:

Republica de Platon, Strainul de Albert Camus, Candid de Voltaire.