| anonim_4396 a întrebat:

Oare ce sa fac sa citesc rezumatul la cartea "Omul invizibil" de H.G. Wells sau sa ma uit la film?

Răspuns Câştigător
| R32002 a răspuns:

Mai bine te-ai uita la film, pentru ca, cartea este cam dificila si iti trebuie o imaginatie dezvoltata ca sa intelegi ce se petrece... Daca te-ai uita la film ar fi mai usor si mai frumos.

| corolav a răspuns (pentru R32002):

Nicio regulă de ortografie a limbii române nu spune că atunci cînd, în scris sau în vorbire, se produce o cacofonie (în cazul tău „că" și „ca"), între cele două grupuri incriminate să se pună în (scris)sau vorbit o virgulă.
Cel mai corect este să se evite astfel de construcții.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce rezumtaul?
Cartea are mai puțin de 200 de pagini și se citește în aproximativ 3 - 4 ore.
Nu e bine să te uiți la film.
Filmul nu respectă nici 50% din povestea cărții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeşte cartea. Nu este atât de rea, dar îţi este ţie lene.

| Pardelian a răspuns:

Sa citesti cartea are vreo 50 de pagini daca imi amintesc bine. Asta inseamna maxim 5 ore de lectura