| Aberdeen a întrebat:

Păreri pentru „Fiul risipitor" de Radu Tudoran? Mie mi s-a părut o carte valoroasă, cu toate că finalul m-a enervat puțin.
Deși există o mare diferență între „Toate pânzele sus!", și aceasta dintâi despre care zic, amândouă mi s-au părut la fel de bune!
De fapt, aș vrea să mai citesc cărți bune de același autor, aveți sugestii?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Iesirea la mare;
Victoria neinaripata;
Retragerea fara torte;
Privighetoarea de ziua
Sub 0 grade...de fapt, asta e ultimul volum, cel neterminat; am avut eu un lapsus la raspunsul dinainte.
Si ar mai fi niste carti ale lui, care mi-au placut foarte mult: "Acea fata frumoasa" si "La nord de noi insine"
Dar, nu e nevoie sa te iei dupa mine; eu am, demult, o pasiune pentru cartile lui Tudoran. Doua le am chiar cu autograf.
Singura care nu mi-a placut a fost..."Toate panzele sus!"

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

TOATE cartile lui Radu Tudoran sunt foarte bune.
Incepand cu "Orasul cu fete sarace" si terminand cu ciclul "Sfarsit de mileniu", al carui ultim volum, al saptelea, a ramas neterminat.
Iti recomand aceste ultime sapte volume.
Primul din ciclu este "Casa domnului Alcibiade". Stiu titlurile celorlalte, dar nu mai tin minte exact ordinea, care trebuie respectata. Stiu ca ultimul volum este "O mie una lovituri de tun".

| Aberdeen explică (pentru ardnaxur1961):

Super! Îmi poți spune numele tuturor acestor volume? De ordine fac eu rost. happy

| Aberdeen explică (pentru ardnaxur1961):

Mulțumesc din suflet pentru răspuns!

| corolav a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ruxăndel, puiule, „O sută și una lovituri de tun" este al șaselea volum!
Scuză-mi superdoza de intimitate!
În loc să merg la Înviere scriu pe calculator.
Și la tine la Londra a venit Paștele?
Îți doresc să petreci cu multă bucurie zilele acestor sărbători.
Sănătate!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru corolav):

Da. Am rectificat in celalalt raspuns.
Nu am mai recitit romanele cam de multisor si mi se amestecasera putin in cap.
A venit Pastele, da, dar nu mai sunt la Londra de mai mult de un an. Sunt in Germania; n-am reusit sa ma adaptez la "bucataria" britanica.
Sarbatori cu bine!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Aberdeen):

Iesirea la mare;
Victoria neinaripata;
Retragerea fara torte;
Privighetoarea de ziua
Sub 0 grade...de fapt, asta e ultimul volum, cel neterminat; am avut eu un lapsus la raspunsul dinainte.
Si ar mai fi niste carti ale lui, care mi-au placut foarte mult: "Acea fata frumoasa" si "La nord de noi insine"
Dar, nu e nevoie sa te iei dupa mine; eu am, demult, o pasiune pentru cartile lui Tudoran. Doua le am chiar cu autograf.
Singura care nu mi-a placut a fost..."Toate panzele sus!"

| corolav a răspuns:

Da! Încearcă ciclul „Sfîrșit de mileniu" ( vezi Radu Tudoran).
Șapte volume.
„Dunărea revărsată".

| Aberdeen explică (pentru corolav):

Mulțumesc, și Hristos a înviat!

| syd a răspuns:

Incearca intoarcerea din rai/huliganii sau cel mai iubit dintre pamanteni. mie nu mi se par prea spectaculoase cartile lui radu tudoran

| Aberdeen explică (pentru syd):

Oh, haide... fără argumente?

| syd a răspuns (pentru Aberdeen):

Eu ti-am recomandat cateva carti care sunt mai sus pe scara complexitatii. sper ca nu iei in nume de rau, dar romanele de aventura, politiste, de dragoste etc. sunt destul de banale, in fond. nu vreau sa zic ca sunt lecturi rele, dar la un moment dat poate simti nevoia sa ridici nivelul putin. mie mi-a placut foarte mult seria intoarcerea din rai/huliganii, sunt carti cu teme mai profunde, cu mai multa substanta si cu un impact psihologic si emotional mai puternic asupra cititorului (asta daca e implicat si el in lectura)

| Aberdeen explică (pentru syd):

Ai citit ceva de Radu Tudoran până acum? happy

| syd a răspuns (pentru Aberdeen):

Da, am citit