| TPULion a întrebat:

Pentru pasionatii de carti si cei care iubesc sa citeasca.

De curand am trecut prin dezamagiri, atat din partea familiei cat si din partea persoanei iubite si stiu ca imi doresc sa ma regasesc, sa fiu un alt om, sa ma imbunatatesc si sa invat ce e iubirea cu adevarat. In cazul situatiei, vinovati sunt toti, inclusiv eu, deoarece consider ca inca nu am invatat tot despre iubirea adevarata si as dori sa dau de carti de genul, care evidentiaza aceste aspecte si totodata te ajuta sa devii un alt om, cea mai buna versiune a ta.

6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

laughing laughing
Imi pare rau ca rad dar daca tu ai inpresia ca o carte iti poate descrie cum trebuie sa simti tu si sentimentul ala care nu se poate descrie o sa crezi ca o sa-l poti "antrena" citind "un milion" de carti atunci..esti pe drumul gresit. Aa aa si incearca sa faci abstractie de toti vanzatori de vise. Mai bine incerci de real deal.

| hacktek a răspuns:

O carte pe care nu ai voie să o ratezi, mai ales în cazul tău; combină filosofia, logica și istoria într-un fir narativ plăcut, și te va ajuta să treci peste obstacolele vieții cum niciodată nu ai mai făcut-o.
Este vorba despre cartea "Antifragil" de Nassim Nicholas Taleb, și o găsești în librării sau în link-urile următoare:
https://www.libris.ro/......702-2.html
https://carturesti.ro/carte/antifragil-597362336
P.S.: Dacă o vei citi, în cazul în care vei rămâne plăcut impresionat, lasă-mi un "feedback" prin mesaj privat!;)

| geoconda a răspuns:

Îți recomand, "Maitreyi" si "Romanul adolescentului miop". Eu mă regăsesc în aceste 2 carti, și astfel, Eliade a devenit cel mai bun scriitor pentru mine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu există iubire adevărată. E fantasmă, iluzie, ideal poetic.
2. Sentimentul de iubire variază de la o relație la alta, de la o vârstă la alta.
3. O experiență livrescă, din cartea citită are valoare dacă o compari cu cele trăite de tine. După o experiență unică, nu ai cum să devii expert.
4. Următoarea.

| Mirel4412 a răspuns:

Iubire adevarata... Fiecare om e unic, poti sa vezi 100 de filme de dragoste ca doar le vezi. Cea mai buna versiune a ta ti-o descoperi singur.
Parca ati trait unii in pestera si acum ati dat de lume

| Anee1667 a răspuns:

1.Totul pentru dragoste, Kristian Hannah
2.Acolo unde canta racii, Delia Owens
3.Toate luminitele, Jamie McGuire
4. Vocea lui Archer, Mia Sheridan
5. Momentul nostru infinit, Lauren Myracle
6. Universul pe umerii tăi, Jennifer Niven
7. Dragostea in vremea holerei, Garbriel Garcia Marquez
8.De vorba cu Emma, Cipileaga Vitali
9.Istoria iubirii, Nicole Krauss
10.Ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, Alina Nelega