| xendoxflavii a întrebat:

Sal TPU, cum pot invata limba cornica
*cornish language*?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este o limba care la 1800 disparuse. Cateva cuvinte numai patrunsesera in engleza din Cornwall. Dar cum limba, sau mai bine zis putinele cuvinte ale limbii a ramas in dictionare, cu obsesia actuala pentru autentic s-a facut un program prin care cei ce o vorbesc in anumite localitati sunt platiti. Vorbesc si ei minimum cat sa ia banii. Se invata si la scoala, invata si ei cat sa treaca, foarte putin. Asa ca UNESCO a scos-o de pe lista limbilor extincte in 2010, vezi doamne sunt 300 de vorbitori, in realitate e moarta de sute de ani.

| xendoxflavii explică (pentru minrest):

Pot face cumva sa o invat?

| minrest a răspuns (pentru xendoxflavii):

Daca te-ai stabili in Cornwall, in orasul Truro sau in orasul St Austell, ai putea aplica pentru una din formele de incurajare ale acestei limbi, asta ar implica si cursuri, materiale, etc.