| absurd a întrebat:

Salut,am şi eu o intrebare.Citind,dau de cuvinte din alte limba, care au jos explicaţia şi la sfîrşitul ei e scris "(n.t.)" ce ar însemna?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Nt - nota traducatorului. Adica, asa a tradus omul ala, in viziunea si stiinta lui acel cuvant, acea expresie etc. Asta nu inseamna ca alta traducere nu ar putea fi mai aproape de adevar. De aia se cheama "nota traducatorului". Alt traducator ar putea avea o alta interpretare, mai ales cand e vorba de exptresii.

1 răspuns:
| LastMimzy a răspuns:

Nota traducatorului