| anonim_4396 a întrebat:

Salut! As vrea sa citesc ceva dar nu stiu ce. Am 12 ani si am mai citit (si mi-a placut) Matilda, Domnul fox un vulpoi fantastic, Baitul cu pijamale in dungi, Pinguini domnului Poper, Minunea, Micul Print etc.
Ce îmi recomandați sa mai citesc?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Codul haosului
Singur pe lume
Oscar și tanti în roz ( e așa scurtă, dar atât de emoționantă )
O vrăjitoare îngrozitoare
Pulbere de stele
Inimă de cerneală
Narnia
Harry Potter

Hmm văd o carte cu nazism, deci mai recomand din prin zonă
Hoțul de cărți
Un băiat pe lista lui Schindler
O mare de lacrimi
Printre tonuri cenușii ( e cu stalinism da na, tot pe acolo ca gen )
Max
PS : recitește Micul prinț o dată ce crești, eu cred că am citit-o de vreo 3 ori și vreau să continui să o fac.
Cititul e o activitate foarte frumoasă, însă ușor ușor îți vei găsi tipul de cărți prefetat, vei ști ce vrei după descriere/ gen/ autor.
Baftă la lectură ^^

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Nu stiu daca e recomandat la 12, e putin cam dura, dar incearca seria Dune, pe mine m-a impresionat profund, iar toate filmele facute sunt slabe pe langa carte (chiar daca sunt filme foarte bune ca filme)

| Anuket a răspuns:

Piciul, Arhipelagul în flăcări, Omul invizibil, Zece negrii mititei, Lumea dispărută.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Biblia

| Mopmop a răspuns:

Incearca sa gasesti Jules Verne are o serie frumoasa de carti. Oricum te poti inscrie la biblioteca si iti vor recomanda eu mai multe. Sincer e o surpriza pentru mine intrebarea ta!
O surpriza placuta!
Mult succes in viata tinere!

| Mirel4412 a răspuns:

Scoala dintre bine si rau.

| movulina a răspuns:

Agnes Grey, Scoala de Vrajitorie, De veghe intre doua lumi. Aceste carti mi-au placut cel mai mult mie.