| OmuFoarfeca a întrebat:

Cinevstie carti despre demonologie? Care sa le pot descarca in pdf.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

De curind am intrebat pe TPU daca e interesat cineva de Necronomicon dar mi s-a sters intrebarea si n-am mai apucat sa explic nimic despre ea. iti dau si tie cartea si sper sa intelegi din ea macar niste idei de baza:
http://alleeshadowtradition.com/pdf/necronomicon2.pdf

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Adica sa faci ce cu demonii? ce e demonologia pentru tine?

| OmuFoarfeca explică (pentru thealchemist):

Nu-s satanist sau cv de genul dar daca biserica in general nu numai in E.M. considera ca n-ar trebui sa existe inseamna ca sunt scrise multe lucruri plus este un subiect foarte interesant...cel putin pentru mine demonologia e stiinta de la creator pana la demoni, si daca nu e chiar asa atunci as prefera sa citesc tocmai pentru a fi informat fata de subiectul care ma face curios.

| OmuFoarfeca explică (pentru thealchemist):

Deci daca stii carti despre asta mi-ai fi de ajutor! multumesc!

| thealchemist a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Problema cu demonologia e ca poate sa-ti creeze iluzia ca poti controla demonii. in realitate demonologia este stiinta care se ocupa cu studiul demonilor, nici nu e legata de vreun pact cu diavolul si nici nu e o lupta impotriva demonilor, e doar informatie.
cit despre carti iti recomand sa citesti despre ingeri in primul rind, teoria despre demoni e doar o parte a angelologiei. apoi ar trebui sa citesti despre alte tipuri de spirite fara forma materiala si numai la urma despre demoni.
ideea de baza insa e ca demonologia mai e numita "the path of screams" nu pentru ca duce inevitabil la dezastru ci pentru ca poti face foarte usor greseala de a crede ca stii destul de mult ca sa experimentezi si sa-ti dai prea tirziu seama ca te-ai inselat. deci daca esti tipul de om cu prea multa incredere in sine demonologia nu este potrivita pentru tine.

| OmuFoarfeca explică (pentru thealchemist):

Frate eu nu vreau sa cunosc demonologia pentru a invoca demoni sau pentru cine stie ce ritualuri, cum ai spus si tu este informatie atat, mi se pare un subiect interesant si atat dar mersi de sfaturi. Iar despre subiect, imi poti recomanda ceva esti singurul care s-a bagat in seama pe chestia asta si da chiar si despre ingeri mai intai.

| OmuFoarfeca explică (pentru thealchemist):

Mersi mult, m-am uitat putin prin ea si e foarte tare, mai ales ca scrie si de sumerieni e un fel de 2 in 1. Multumesc, abia astept s-o citesc!

| thealchemist a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

De curind am intrebat pe TPU daca e interesat cineva de Necronomicon dar mi s-a sters intrebarea si n-am mai apucat sa explic nimic despre ea. iti dau si tie cartea si sper sa intelegi din ea macar niste idei de baza:
http://alleeshadowtradition.com/pdf/necronomicon2.pdf