| CeFaciDiseara a întrebat:

Salut, daca vreau sa scriu o nuvela/povestire/roman inspirat/a dintr-o povestire sau legenda mai veche ar trebui sa cer drepturi de autor?

Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Daca urmeaza sa o publici da, sau sa scrii autorul de la care te-ai inspirat!

2 răspunsuri:
| Anonimastilata a răspuns:

Diap!
Sfatul meu este totusi sa scrii din suflet, pornind de la inspiratia pe care o ai deja, ceva propriu si original, vei fi mult mai multumit de munca ta daca stii ca e atat de reusita, si stii cat de mult ai muncit laughing Cand scrii, desprinde-te de realitate, lasa-ti imaginatia sa zboare, sa te poarte spre alte meleaguri, sa simti ca traiesti ceea ce scrii, ca si cum te-ai adanci si tu in poveste, ca si cum, chiar daca trupul tau e captiv aici, sufletul tau e prins in poveste, si cu fiecare pagina, te adancesti si mai mult in povestewinking
Si ca sursa de inspiratie, pentru cand ramai fara idei si/sau speranta, mergi in natura laughing mereu, vei gasi acolo inspiratie.