| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 intrebari si as prefera sa-mi raspundeti la amandoua

1.Cred ca multi dintre voi va uitati la Suleyman Magnificul,ei bine acolo spune ca filmul e inspirat din istorie, deci trebuie sa existe niste carti care povestesc ce s-a intampla...nu? Voi ce ziceti, si daca sunt de unde le-as putea cumpara in romana?

2.Ce carti de lecturat imi recomandati?happy Pentru varsta de 14 ani?

Ofer funda+vot pentru un raspuns cat mai bune, la restul raspunsurilor voi da vot!big grin

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Nu știu ce poți sa gasesti in librarii, ma refer la tratate istorice in ceea ce privește imperiul otoman dar la bioblioteci in mod sigur exista.Gasești insa pe google ceea ce te intereseaza.Cauta Istoria Turciei sau Imperiul otoman.
De citit, te sfatuiesc sa te interesezi in mod special de ceea ce ai in programa școlara in prezent și urmatorii cațiva ani.O sa-ți fie de folos.

| anonim_4396 explică (pentru AlbaAura):

Sincer? In programa scolara nu ne-au dat nimic de citit, sau recomandat, numai teorie chatterbox, de aia va cer parereahappyca asa citeam ce-mi dadea in programa scolara

| AlbaAura a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit la broșurile care exista cu subiectele pentru examene. Poți sa te informezi din mai multe surse.Asta in cazul ca vrei sa acumulezi cunoștințe ce iți vor fi necesare in urmatorii ani, ca materie școlara.Si nu doar atat ci sa citești și din placere pentru ca subiectele din care vei da mai tarziu examene sunt din opere literare care reprezinta valori de arta a culturii.

3 răspunsuri:
| Ruxy_4054 a răspuns:

1.Intamplarile sunt insirate din istorie, intr-adevar, deci poti afla ce s-a intamplat din punct de vedere istoric citind evolutia in timp a tarii descrise in serial.In cartile de istorie scrise in romana poti gasi informatii in limba noastra :p

2. Poti citi mai intai ceea ce ai in programa la limba si literatura romana,apoi ceea ce iti place, in functie de gusturile tale(Mara, Moara cu noroc, Baltagul, Ion sunt doar cateva tituluri :d)