| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Are rost să citesc cele 1000 de pagini ale celor 2 volume ale cărții "Moromeții"? Ar trebui să citesc doar primul volum, întrucât am auzit că pe al doilea Marin Preda l-a scris la dictarea comuniștilor? Ar fi mai bine să urmăresc filmul? Cât coincide cu cartea?
Și cea mai importantă întrebare:La școală se studiază doar volumul 1?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Moromeții se ntoarcelaughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Urmareste filmul, citeste comentariile a vreo doi- trei critici literari referitor la aceasta carte, si mai citeste si vreo doua rezumate. In felul asta o sa stii cartea pe de rost, fara sa mai citesti cele 1000 de pagini. Eu asa am facut cand am dat bacul.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca esti pe uman, pe ambele(sunt niste paralele de facut). Daca esti pe real, doar pe primul

| Sekim a răspuns:

Din cate imi aduc eu aminte, filmul nu este chiar atat de strans legat de carte. Amanunte destul de importante sunt fie omise fie interpretate diferit in film, un exemplu fiind pozitia familiei Moromete la masa. Daca nu ai chef sa citesti cartea, poti cauta rezumate facute special care incorporeaza cele mai frecvente intrebari si informatiile cele mai valoroase.

| Sachiroo explică (pentru Sekim):

Am citit cărți lungi, gen Romanul Ion sau Enigma Otiliei, dar 1000 de pagini mi se pare exagerat. O să citesc doar primul volum. Nu-mi place să citesc rezumatele, nu doar pentru că prezintă mai puține informații, dar de obicei îmi place să duc treaba la bun sfârșit. Pe mine mă interesa în principiu, dacă se studiază la școală primul sau ambele volume.

| Sekim a răspuns (pentru Sachiroo):

Din cate mi amintesc eu, doar primul se studiaza.

| Sachiroo explică (pentru Sekim):

Ar fi bine. Doar pe primul am apucat să-l studiez.