| andreutzakiss098 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati in legatura cu exprimarea opiniei calatoriei in timp! Nici nu stiu cum sa incep! Dau Funda!laughing

Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Spunea cineva: daca ar fi posibila calatoria in timp, am avea si noi, fiindca ar veni cineva din viitor sa ne invete!
Se poate totusi sa existe o asemene aposibilitate, avand la baza teoria relativitatii si curba spatiu-timp. Timpul si spatiul nu sunt liniare, ci curbate, ceea ce ar face posibila calatoria in timp si prin gaurile de vierme : http://tinypic.com/r/348lqvt/6
Deasemenea mai exista o teorie comform careia, daca am putea inconjura soarele cu viteza luminii in sensul opus directiei lui de rotatie, ne-am intoarce pe pamant cu o zi inainte sa plecam.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Adevarat, cuantumul spatiu-timp este relativ, dar de aici dam din fanta-n cola.Adica pentru a putea aplica teoria aceasta ar trebui sa luam in calcul faptul ca noi facem parte din multivers, de unde stim ca inconjurand soarele dupa instructiuni exacte vom ajunge pe pamantul din realitatea noastra? Aici putem spune ca este vorba si de ordinea fireasca a lucrurilor.Natura te-a creat pe tine unic, cu un scop unic.Presupunand ca ai 30 de ani si te intorci in timp pe cand aveai 10, nu crezi ca strci ordinea naturala? Deoarece nici relativitatea nu ne permite sa fim in 2 locuri in acelasi timp.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ai dreptate in presupunerea de a introduce mai multe realitati. Si da, probabil la faza cu soarele, ne-am trezi intr-un alt univers, si da, faptul ca am fi acolo ar destabiliza echilibrul.

Cineva ca de fapt sunt o multime de universuri/realitati pentru fiecare persoana in parte, avand in vedere ca atunci cand avem de facut o alegere, daca am fi ales a doua varianta lucrurile ar evolua diferit!

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sa zicem ca te intorci in timp si-ti omori bunicii. atunci cum te-ai nascut si cine s-a intors in timp sa-i omoare?
nu se poate trece de acest paradox asa ca nu poate exista calatorie in timp.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Este imposibil din punctul de vedere al fizicii de astazi sa calatorim in timp.Iti pot da multe exemple de ce este imposibil dar printre cele mai plauzibile este urmatorul.Se numeste paradoxul bunicului : Sa presupunem ca te-ai intors in timp pe vremea cand bunicul tau avea 5 ani, sa presupunem ca scoti un pistol si il omori, daca bunicul tau ar fi murit la varsta de 5 ani atunci el nu ar mai fi fost in stare sa dea nastere mamei\tatalui tau care in final sa te nasca pe tine pentru a te intoarce in timp sa iti omori bunicul.Intelegi? Este si alta teorie, cum ca orice actiune ai face in trecut afecteaza ireversibil prezentul si viitorul.De exemplu te intorci in paleolitic cam prin zona unde se afla astazi fluviul Amazon si omori o albina.Ce urmari ar putea fi? Pai albina pe care ai omorat-o urma sa polenizeze o floare, care la randul ei dadea nastere la alte flori, din care urma sa se formeze o padure care sa fie camin pentru multe vietuitoare.Dar cum tu ai omorat albina, floarea nu a mai fost polenizata iar padurea nu mai exista.

Un alt motiv pentru care calatoria in timp este imposibila este imposibilitatea de a atinge viteza luminii ( 300000 km/sec ), daramite de a o depasii.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cat despre paradoxul bunicului, acesta nu infirma posibilitatea calatoriei in timp, ci doar posibilitatea modificarii realitatii actuale afectand ceva in trecut, la fel cum e si cu albina ( care e un exemplu foarte bun ) si la fel e si cu efectul fluturelui.

Cat despre bunic, pana cand nu ai apasat tragaciul, tu inca ai calatorit in timp, dar in momentul in care ai impuscat bunicul, tu dispari... dar asta nu inseamna ca, in trecerea timpului de la actul cu bunicul, pana in momentul in care tu ai pornit in calatoria in timp, nu va exista cineva sa iti ia locul.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Tocmai mi-am amintit ceva despre calatoria in timp. Timpul este relativ, adica nu este la fel peste tot.Pe pamant avem anumite unitati de masura a timpului, dar in vidul spatiului nu se mai aplica.Am vazut un documentar odata, despre Neil Armstrong si despre calatoriile sale in spatiu.S-a demonstrat faptul ca din pricina multitudinilor de calatorii pe care acesta le-a avut in spatiu a calatorit 8 secunde in trecut.Adica Neil din realitatea noastra, teoretic cel putin, a primit 8 secunde in plus de viata fata de Neil din realitatea cea mai apropiata de a noastra.Cum nu sunt doctorand in fizica cuantica pot doar presupune faptul ca viteza cu care nava spatiala se departa de pamant pana in momentul iesirii din stratosfera a "rupt" cuantumul spatiu-timp pamantesc pentru cateva milisecunde (adunate toate iesirile in spatiu rezulta 8 secunde).Ca atunci cand un F-22 Raptor depaseste bariera sunetului printr-un bum sonic.Sau poate fi o explicatie si mai simpla : tocmai din cauza relativitatii timpului, faptul ca Neil a petrecut ceva timp in spatiu, pentru el timpul s-a scurs diferit fata de noi, castigand 8 secunde.La noi era ora 22:30:12 la el era 22:30:04 de exemplu.In concluzie, calatoria in timp este plauzibila, dar nu la nivelul la care ne asteptam noi, cel putin deocamdata.

Alta teorie despre calatoria in timp ar fi generarea de vibratii pentru a produce a frecventa cu cadenta foarte mica.Dar aici intervine un obstacol.Acele "vibratoare" folosite pentru a ajunge la frecventa dorita sunt stationare.Adica tu intri in "camera timpului", activezi masinaria, iar tu ramai prins intr-o bula temporala in timp ce tot exteriorul se modifica conform parametrilor de calatorie in timp aplicati.Din cauza faptului ca nu dispunem de tehnologia demolecularizarii-remolecularizarii ( teleportare ) tu, calatorul in timp, nu vei mai putea iesi din bula temporala.Ca sa nu mai luam in calcul si degradarea masinariei in procesul de calatorie, deoarece din nou, nu dispunem de o tehnologie care sa ne permita sa invaluim un obiect intr-un scut sau camp care este invers proportional din punct de vedere magnetic cu cel al pamantului pentru a putea integra si masinaria cu care calatoresti in bula temporala.

Nu prea am stat sa verific ultima teorie, mai mult am dedus-o.Deci daca am gresit pe undeva astept corectari.