| anonim_4396 a întrebat:

HELP ME! am tema la romana si nu stiu cum sa incep suna cam asa:exprima-ti opinia in legatura cu semnificatia calatoriei in dezvoltarea personalitaii adolescentului.nici nu stiu cum sa incep va rog sa ma ajuta-i FUNDA +VOT!

Răspuns Câştigător
| tenshi261 a răspuns:

Mai intai niste idei.:calatoria-drum ce transforma calatorul; deschidere spre nou+relaxare; calatoriile pot fi spirituale sau in plan fizic(drum dintr-un loc intr-altul); oglindeste un nivel de civilizatie.
si poti incepe asa:
In opinia mea calatoriile au intotdeauna ca rezultat gasirea unui tel, sau formarea personalitatii unui om acesta intampinand diferite situatii(in care trebuie sa-si puna mintea la incercare).
In primul rand calatoriile pot avea ca scop cunoasterea, aceasta aducand aventuri pline de peripetii.Un alt scop al calatoriilor ar putea fi trecerea de la o etapa a vietii la alta, prin initiere, precum triburile din africa.(

2 răspunsuri:
| Buddha a răspuns:

In opinia mea, calatoria are o semnificatie importanta pentru dezvoltarea personalitatii adolescentului si in acest sens aduc urmatoarele argumente:
in primul rand, calatoriile sunt cea mai buna cale de a cunoaste si a descoperi lumea...

| FlooryCik a răspuns:

Exprima-ti opinia despre o calatorie adica:Maria a fost la mare.
opinia ta:mi-a povestit Maria cum a fost la mare si nu mi-a placut...sau cv de genu...