| andrey663 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc vara asta.As vrea ceva gen Contele de Monte Cristo,sau ceva de aventura(nu Jules Vernes ca le-am citit pe toate), sau poate crima. Ceva interesant care sa ma captiveze.
Puteti lasa si un mic rezumat.
Cel mai fun raspuns primeste FUNDA.big grin

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Salut!
Ca si tine, citesc carti de aventura sau fantasy(Sau orice care ma captiveaza, cu o poveste interesanta care sa ma scoata macar pentru cateva ore din aceasta lume obisnuita si plictisitoare).
Ce am citit eu si iti recomand:
1."Jocurile Foamei" de Suzanne Collins(3 volume). Ce pot spune in cateva cuvinte despre acest roman minunat? Pai, doar ca e absolut GENIAL! Nu cred ca exista un cuvant care sa defineasca mai bine aceste carti. Nu sunt pasaje plictisitoare in care sa-ti doresti sa poti da cateva pagini inainte sa vezi ce se mai inatampla, nu exista personaje de "umplutura", fiecare detaliu si personaj avand un rol bine stabilit sa o simbolistica exacta(de unele nici nu iti vei da seama pana la finalul volumului 3). E foarte multa actiune si cu siguranta nu te vei plictisi citind-o.
2. "Academia vampirilor" de Richelle Mead (6 volume). Ca si in primul caz, nu te vei plictisi citind. Bineinteles ca trebuie sa ai o minima atractie pentru creaturile supranaturale si pentru evenimentele iesite din comun pentru a citi acest roman, dar din toate intamplarile poti invata lectii pretioase(de aplicat in viata reala!). Cartea aduce in prim-plan legatura care poate exista intre doua persoane, chiar daca ele nu sunt din aceeasi familie. E minunata si cu siguranata vei medita mai atent asupra unor aspecte ale veitii dupa ce o vei citi happy
3. "Culorile dragostei" de Kerstin Gier(3 volume). Aici, depinde laughing Mie mi-a placut si acest roman, dar nu are atat de multa actiune ca cele precizate mai sus. Este o poveste de dragoste a unei calatoare in timp impletita cu planurile personajelor principale de a afla adevarul si de a infrange un conte nesuferit din trecut! laughing
4. "Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong (3 volume). Este vorba despre o fata de 15 ani care ducea o viata normala pana cand...incepe sa vada fantome! Este inchisa intr-un sanatoriu pentru adolescenti cu tulburari mentale(aparent pentru a scapa de aceste "halucinatii"), dar ea nu stie ca este doar un pion intr-un joc mult mai mare. Colegii ei de suferinta de la sanatoriu nu sunt nici ei ceea ce par si, la un moment dat, se vad pusi in situatia de a fugi pentru a se salva...nu iti dezvalui mai multe, te las sa citesti tu cartea si sa aflii!laughing
5. "Ochii dragonului" de Stephen King (un singur volum de acesta data!) : De asemenea, geniala! Actiunea are loc undeva in trecut, unde existau dragoni, cavaleri si vrajitori malefici. Aventura nu lipseste, iar finalul este incredibil!
6."Cercul secret" de L.J.Smith - o serie care trebuie citita daca adori povestile cu vrajitoare!
7. "Micutele mincinoase" de Sara Shepard - ei, aici iesim putin din zona "magiei" si intram in vietile neobisnuite, dar fara interventia puterilor magice! E captivanta cartea si chiar te face sa te gandesti la societatea in care traim si cum poate schimba ea oamenii...

Ei, cam atat. Daca te-au interesat sugestiile mele, spune-mi si iti voi da alte cateva. Sper ca te-am ajutat!
Lectura placuta! happy

10 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Eu îţi recomand următoarele:
Seris "Vraciul" de Joseph Delany
Seria "Spetimus Heap" de Angie Sage
Seria "Jocurile Foamei" de Suzane Collins
"Cartea fără nume" de Anonymuos (zice că mori dacă o citeşti după miexul nopţii)
"Forţele răului absolut" de Kelley Amstrong
Hm... nu prea mai îmi vin în minte în acest moment. Ştiu că eram multe care mi-au însoţit copilăria.

| Danzell a răspuns:

Agatha Christie - Moarte pe nil

in general orice carte de Agatha Christie

| MдĐдLiNид a răspuns:

Trilogia Faseer, carte cu asasini, citeste restul cartilor de Alecsandru Duman, Ciresarii eu le-as recitii de 200 de ori, citeste ce gasesti la mana, ca o carte buna te captiveaza din primele 2 pagini.

| Lucică1998 a răspuns:

Orice de Karl May

| droid96 a răspuns:

Fictiune/ Aventura
Jocurile Foamei (3 volume)
Harry Potter ( 7 volume)
Cei 3 Muschetari (2 volume)
Crima/ Thriller/ Suspans
Misery (Stephen King), Simbolul Pierdut ( Dan Brown)
etc
Rezumatele le gasesti pe wikipedia, desii nu-ti recomand sa le citesti-strica placerea romanului.
Daca iti trebuie ceva in stilul Contele de Monte Cristo, incearca Cei 3 Muschetari, de acelasi autor, desii iti recomand sa citesti prima data Jocurile Foamei.

| FanMovie a răspuns:

Eu iti recomand Ciresarii, Sherlock Holmes si stiu si cateva carti SF: Tara Duncan (sunt mai multe volume), Copii Lampii Fermecate (are mai multe volume) happy

| Sabinna01 a răspuns:

Aici gasesti titluri si recenziile lor http://sabinna.wordpress.com/recenzii/

| epone a răspuns:

Ai incercat "maestra in arta mortii"? este vorba despre crime din Anglia secolului XII, parca, enigma fiind rezolvata de o femeie medic. mie mi s-a parut ceva interesant, mai ales in domeniul cartilor politiste