| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a 7 a si acum in vacanta am de citit obligatoriu : Alexandru Dumas-,, Contele de Monte Cristo ", Tracy Chevalier -,, Fata cu cercel de perla ", Charlote Bronte-,, Jane Eyre ", H. de Balzac - Eugenie Grandet si Costache Negruzzi - Al. Lapusneanu. Eu citesc destul de repede, daca ma straduiesc, o carte pe zi sau in doua zile si acum termin Contele De Monte Cristo si ma gandesc sa citesc in continuare Jane Eyre. Voi ati citit macar una din cartile astea? Daca da care le-ati citit si care v-au placut? As vrea niste impresii despre ele de la cei care le-au citit caci mie imi place sa citesc si vreau sa stiu care carti v-au placut cel mai mult din astea sau mai exact daca nu v-a placut o carte din astea.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Uau,mai exista profesori ce recomanda carti adevarate si nu fituici cu tarani trepanati criminali? Felicitari profesorului ce te-a pus sa citesti asa ceva.

Revenind acum la carti, Dantes e unul din cele mai complete si magnifice personaje din literatura franceza.Pentru mine, peste el e doar Fantine, poate Sorel si poate, cu mari semne de intrebare, Naratorul lui Proust.Cartea e printre cele mai bune ale celor doi Dumas, dar, dupa cum stii, e cam consistenta, mi se pare ciudat cum ai dat gata peste 1000 de pagini din Conte in doar doua zile,dar,per total,merita citita. Jane Eyre m-a secat cap coada.M-a secat pe rupte Rochester, cu tot byronianismul lui stupid, tot clanul Reed, tot izul de telenovela ce-l are cartea. Emily o batea la fund pe Charlotte, in materie de scris.Nu prea se merita citita Jane Eyre,decat daca vrei sa critici ceva,in cunostinta de cauza,cum zice un user si sa ti se aduca la cunostinta faptul ca femeile engleze nu prea le aveau cu scrisul, iar daca le aveau, temele erau cel mult mediocre, iar stilul, unul telenovelistic.

5 răspunsuri:
| Reiko a răspuns:

,, Dumnezau", multumesc pentru opinia ta despre carti, si mie imi place Contele De Monte Cristo. Te-ai mirat ca mai exista profesori buni, doamna diriginta care este profesoara de romana ne-a dat tema asta. Eu o consider o diriginta foarte buna deoarece se ocupa de noi, ne preda foarte bine ca sa intelegem si temele nu sunt nici uriase dar nici mici. In timpul anului facem excursii ca sa vizitam noi locuri din tara in care nu am mai fost si unde sunt muzee, locuri istorice, etc... si in excursii e foarte amuzant iar vara mergem in tabara. Cand sunt concursuri doamna face pregatire cu cei care merg la concurs si copiii chiar se straduiesc sa invete. Prima dovada a fost ca o colega de-a mea a ajuns la nationala la romana, si la nationala vine doar un singur elev din judet si ea a luat un premiu special sau nu mai stiu sigur cum se numea si, aceeasi colega, avea talent la poezii si putin ajutata de doamna diriginta si-a publicat prima carte de poezii impreuna cu inca o fata din scoala noastra care si ea scria poezii. Dar nu numai diriginta ci toti profesorii de la scoala mea sunt profesori seriosi care stiu sa predea si sa-si faca meseria.

| Reiko a răspuns:

Mi-ai citit toata intrebarea macar? N-am vrut rezumatul ci niste impresii despre carti. Le-am citit pe toate, mie imi place sa citesc, am vrut sa aflu doar impresii si pareri de la cei care le-au citit.

| Reiko a răspuns:

Spi, data viitoare macar citeste tot ce scriu. Se pare ca tie ti-e lene sa citesti caci nici macar cateva randuri de la o intrebare nu poti sa le intelegi.

| spi a răspuns:

SURPRIZAAAA!laughing))))))clasa a 7 a, nu? daca tie nu iti place sa citesti atunci de ce imi spui tu mie care sunt cu mult mai mare decat tine sa citesc o poveste care imi ia 10-15 min.ce te intereseaza pe tine de ce nu vreau? uite poate te oftici tu, de aia.

| CurC4 a răspuns:

Ce fel de sugi, sugi?