| 2Pac3Furious a întrebat:

Ce romane istorice imi recomandati, bune pentru clasa a VIII-a, dar sa le si inteleg. Inafara de neamu soimaresti sau padurea spanzuratilor. Repede daca se poate. Ne pune profesorul de istorie sa ne alegem fiecare cate un roman, in afara de cele 2 enumerate mai sus. Daca se poate cat mai multe romane sa imi dati idei, iar eu le voi cauta maine la biblioteca. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In clasa a opta, adica la 14 ani poti citi practic orice roman, ai puterea de intelegere deplin formata. Ce-ti mai recomand eu, din literatura romana: Fratii Jderi de Mihail Sadoveanu, Un om intre oameni de Camil Petrescu, Logofatul de taina de Rodica Ojog-Brasoveanu, Rascoala de Liviu Rebreanu.
Din literatura universala, o sa-ti placa mult Quo vadis, Cavalerii teutoni si Prin foc si sabie de Sienkiewicz, Spartacus de Giovagnoli, Război si pace de Tolstoi.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cele mai frumoase sînt cele trei volume din ciclul„CAVALERII" de Ioan DAN.
E vorba de ( în ordinea cronoligică a evenimentelor): „Curierul secret", „Cavalerii " și „ Taina cavalerilor".
Plus, separat de acestea „Cavalerii ordinului Basarab", tot de Ioan DAN.
Sînt EXCEPȚIONALE.
Nu-ți va părea rău dacă le vei citi.
SĂNĂTATE!

| corolav a răspuns:

Mai vezi și răspunsurile utilizatorului „corolav".