| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut TPU, recent m-am apucat de citit romane istorice, ce recomandari de astfel de romane aveti? (Ps: Ceva nu foarte greu de citit please)

Răspuns Câştigător
| Danaella98 a răspuns:

Regina albă, Moștenirea Boleyn - Philippa Gregory
Acestea două mi-au plăcut cel mai mult din toate romanele autoarei. Sunt ușor de citit, merg repede și sunt și captivante.

6 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Catherine de Medicis de Balzac!

| chuckmanson a răspuns:

Regii blestemați de Maurice Druon

| MeisterSchnitzel a răspuns:

-"O scurtă istorie a românilor povestită celor tineri" de Neagu Djuvara;
-"Istoria Lumii" de Imanuel Geiss.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Am scris asta din greșeală. Am încercat să modific, dar îmi apare că l-am modificat cu toate că nu e așa. În fine, dacă vrei ceva din istoria României îți recomand "O scurtă istorie a românilor povestită celor tineri" de Neagu Djuvara și dacă vrei ceva universal, "Istoria Lumii" de Immanuel Geiss.

| AlexAlxAlex explică (pentru MeisterSchnitzel):

Multumesc oricum, dar eu voiam romane nu atlase.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Atunci ai putea citi "De unul singur: Amintirile unui membru al Gărzii Roșiii" de Phan Shen sau "Povestea vieții mele" de Regina Maria.