| DejaVuDoc a întrebat:

sper ca este categoria corecta. Acum 3 ani m-am apucat sa scriu o poveste SF, fiind in timpul studiilor a mers destul de greu sa termin cu povestea si recent, in ultimele 8-9 luni m-am apucat sa o scriu. La sfarsitul acestei veri, am sa o termin si doresc sa trag o copie la imprimanta la un coleg de incredere, pe care sa mai lucrez pana ajung la varianta finala. Ce nu reusesc eu sa rezolv pe cont propriu... ei bine, am tot cautat pe net diferite variante in care as putea sa copertez cartea singur acasa (nu ceva profi, acolo cat sa nu fie intr-un dosar cu tiple) si singurul lucru pe care l-am gasit a fost un dosar expandabil (https://www.emag.ro/......PSHLBBM/). Astfel ajung si la intrebarea mea, exista o varianta mai viabila sa copertez cartea acasa, cat lucrez pe ea? Sa nu o impanzesc sau sa o tin intr-un dosar sec? De lasat, nu o las la xerox-uri pentru ca nu sunt confortabil deloc cu asta.

PS: Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De regulă, de copertă se ocupă editura ce tipărește manuscrisul așa că tu concentrează-te pe texi

| DejaVuDoc explică (pentru sierra1):

Iti multumesc pentru intentie, dar nu are legatura cu ce am intrebat. Vreau o coperta pentru protectie, sa stea toata cartea intr-un loc, nu intr-un dosar banal sau impanzita. De asta am cerut ajutor. Iti multumesc frumos pentru intentie!

| sierra1 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Scuze dar greștești. ori o legi la o tipografie și gata ori o dai unei edituri și dacă e ok, o publică

| DejaVuDoc explică (pentru sierra1):

Mi-ai citit intrebarea?
Citez: "La sfarsitul acestei veri, am sa o termin, si doresc sa trag o copie la imprimanta la un coleg de incredere, pe care sa mai lucrez pana ajung la varianta finala", este evident ca nu ajunge acum la o editura si ca o trag la cineva cunoscut, nu la un xerox ca nu am incredere si ca o sa mai lucrez o vreme, evident, la ea. "De lasat, nu o las la xerox-uri pentru ca nu sunt confortabil deloc cu asta." sau tipografie sau cum le mai spune. Scrie negru pe alb ca nu o las in astfel de locuri, destul de clar, zic eu. Am nevoie de o varianta simpla daca exista, acasa, la mine, nu la edituri, tipografii sau altundeva. O varianta de moment, cat lucrez pe ea, pana sa ma duc la edituri, si fara sa interactionez cu xerox-uri, tipografii sau altele pentru ca nu sunt confortabil sa aiba lucrarea mea nici macar o zi. Citeste intrebarea inainte, multumesc frumos pentru intentie!

| sierra1 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

N-ai citit răspunsul "ori o legi la o tipografie și gata" (dacă știi ce-i aia, dacă nu, te pot ajuta să ințelegi)

| DejaVuDoc explică (pentru sierra1):

Inseamna coaserea sau lipirea la o editura a foilor cu ata, spirala etc?

| sierra1 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Da mami, de o sâptămână tot asta-ți zic (degeaba, se pare)

| DejaVuDoc explică (pentru sierra1):

Si daca la mine scrie clar ca nu vreau asa ceva si doresc doar o varianta simpla de facut acasa... eu de cate saptamani iti zic?
Nu te inteleg, nu esti in stare sa pricepi ca nu vreau asa ceva? Daca eu ti-am spus clar ca nu vreau un xerox, tipografie si asa mai departe, in care parte din situatie, iti suna tie ok sa imi tot recomanzi asa ceva? Poate stii tu ce stii, habar nu am, nu ma intereseaza. Dar daca un om iti spune ca nu vrea asa ceva si vrea o varianta provizorie!--->ACASA

| DejaVuDoc explică (pentru DejaVuDoc):

Continuare: citeste din nou intrebarile pe viitor si asigura-te ca ai inteles intrebarea, ca este destul de clara (degeaba, se pare). Pana atunci lasa-ma cu tipografiile tale, ca esti cu tot cu ele pe langa. Daca aveai o varianta pentru acasa era buna, atat. Era destul de banal de inteles tinand cont ca ti-am explicat si in doua mesaje (aveai 3 materiale din care sa pricepi), tot tu nu esti in stare sa intelegi dar mai esti si sarcastic...

| sierra1 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Artă-ne dar ori ești ingrămădit ori faci pe pro*tul. La astfel de ateliere/tipografii se LEAGĂ manuscrisul/lucrarea/teza/proiectul in 2 ore și costă doi bani. dar tu eșit din junglă și n-ai de unde știii asta. Nu te mai deranja, am văzut că n-avem cu cine...

| DejaVuDoc explică (pentru sierra1):

Pe site-uri scrie ca ti le fac intr-o ora, nu doua, daca te documentezi. Daca ii si suni o sa iti spuna ca dureaza mai mult si sa te intorci mai tarziu. Exact ce nu doresc eu, de aceea am si intrebat pe net pentru metode acasa. Stiu ce este un atelier, tipografie, etc. ca m-am documentat cu mult inainte sa tusesti tu in tastatura, tocmai de asta am cerut ceva de facut acasa, intarziat mai esti. Tu nu ai mintea necesara sa concepi ca eu intrebam cu totul altceva si ca ti-am cerut altceva, esti total pe langa si tot tu esti iritat. Esti la liceu sau gimnaziala? Ca nici la liceu nu eram asa insipid la minte. Daca un om iti cere ceva pentru acasa si tu urlii de tipografii... Trezeste-te ca esti total pe langa, domne.