| Aalexander a întrebat:

"certificat de naştere copie legalizată"; "copie legalizată după diploma de bacalaureat". Legalizata? eu am tras o la xerox si am bagat o in dosar. Asta inseamna legalizata nu?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copie legalizata inseamna ca notarul public a pus pe copie Incheiere de legalizare, i-a dat un numar si data, a completat cele cerute, a semnat-o si a stampilat-o. Trebuie doar sa mergi cu originalul la un notar public, el iti va face copii si le va legaliza.
In localitatile unde nu exista notar public legalizarea se poate face si de catre secretarul Consiliului local.
Legalizarea unei copii costa cca 3-5 lei pe pagina, depinde de notar si daca este ori nu platitor de TVA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asta insemna legalizat.

legalizarea se face de catre un notar

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Diploma de bacalaureat ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iei frumusel actele in ORIGINAL si le duci la un notar (vezi ca au firme la vedere)Acele acte valoreza ca si originalele.
Platesti taxa ceruta si gata.

| Madayna a răspuns:

Nu, trebuie sa mergi la notar sa ti-o legalizeze.

| Aalexander explică (pentru Madayna):

La notar? nu pot sa merg la scoala mea? la secretariat?big grin

| Madayna a răspuns (pentru Aalexander):

Nu, doar notarul ti-o poate legaliza.

| LittleLady a răspuns:

Copie legalizata inseamna ca trebuie sa mergi la un notar, oarecare, sa iti puna o stampila pe copia de la certificat, diploma, etc. Nu te costa mai mult de 20 de lei. Si mie mi-a trebuit pentru inscrierea la liceu. Notarul trebuie sa iti dea si o chitanta, daca nu ma insel.

| sheamus12 a răspuns:

Nu, o tragi la xerox si te duci la notar sa iti puna stampila adica sa o legalizeze.

| BeIIa10 a răspuns:

Nu, legalizată e cand ai stampila pusa de ei dupa ce ai tras la xerox happy

| Aalexander explică (pentru BeIIa10):

Adica sa ma duc la scoala mea cu copia de bac sa mi puna stampila nu? la asta te referi?happy

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Aalexander):

Amice, eşti greu de cap. Ţi s-a zis de 2 ori, legalizat înseamnă NOTAR. Trebuie să te duci la notar cu certificatul de naştere in original şi cu diploma de bac in original, pentru a îţi face copii legalizate după ele.

| suntserios a răspuns (pentru Aalexander):

Nu te duci la nicio scoala. te duci cu originalurile la un notar, platesti taxa de legalizare si acolo ti se vor face copiile respective

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aalexander):

Nu,la primarie sau un birou notarial. acolo iti pune o stampila.

| Stefan_Winter_1990 a răspuns:

Actele se legalizeaza numai la notariat. Legalizatul unui act inseamna ca acea copie are aceeasi relevanta ca actul original. Si costa de la 5 lei in sus, depinde de act.