| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva Plugul Mare care se zice de anul nou, daca ma puteti ajuta cu altul in afara de cel cu badica Traian, sau poate gasiti vreo avrianta mai veche. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Nu stiu daca e colindul pe care il cauti, dar la mine, in Maramures ii se zice plugusorul si e asa: Aho, aho, copii si frati/Stati putin si nu manati/Langa boi v-alaturati/Si cuvantu-mi ascultati:/Maine anul se-noieste/Plugusorul se porneste/Si incepe a ura/Pe la case-a colinda:/Iarna-i grea, omatu-i mare/Semne bune anul are/Semne bune din belsug/Pentru brazda de sub plug/Ia mai manati mai flacai, si sunati din zurgalai *te scuturi cu clopotele care sunt legate de curea* hai, hai! Chiar nu stiu daca e cea pe care o cauti. Sper ca te-am ajutat