| Marta135 a întrebat:

Salut tuturor! Pentru cine stie limba pasareasca, de ce "caine" in limba pasareasca este "câpâipinepe"? Se spuna ca dupa fiecare silaba se adauga un "p" cu vocala finala din silaba respective. Cuvantul "caine" se desparte in silabe "cai-ne" si ar trebui sa fie "caipinepe". De ce este "câpâipinepe". Poate sa imi explice si mie cineva care stie mai bine, va rog?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu se ia pe silabe ci pe cate maxim 2 litere. Se iau 2 litere in cazul in care e vorba de consoana+vocala si doar o litera unde sunt doua consoane una dupa alta sau doua vocale una dupa alta. Daca prima litera a cuvantului e vocala se ia singura.

| Marta135 explică (pentru Lioana):

Multumesc foarte mult pentru raspuns!

| Lioana a răspuns (pentru Marta135):

Cu placere.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea mea, pasareasca nu era asa.
la caine ii ziceam câgzâine.
la paine pâgzâine
la oua ogzoua
la telefon, telefogzon
asta cu asta cu painipepepe sau ce puneti voi la sfarsit, probabil ca e mai noualaughing)
Dar ori si cum.
Orice prost isi da seama ce vrei sa zici, indiferent ca stie sau nu pasareasca, sau pasareasca voastra, vs pasareasca care am avut-o noi happy