| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Ştiţi vreun site unde pot găsii toate operele care pot cădea la subiectul trei de la bac la română anul' viitor(2018)?(mă refer doar la titlurile operelor, nu la eseuri).Sau dacă le ştie cineva pe toate şi are răbdare şi bunăvoinţă mi le poate scrie într-un răspuns.(sunt la profil real, ştiinţe ale naturii).şi incă ceva... câte eseuri sunt la fiecare operă?

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Aşa ceva nu ştie nimeni (incluzând profesorii)
Alea se aleg cu o săptămână, două înainte de bac!
Funda?

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Eseurile le poți găsi aici: https://www.facebook.com/Vreau-să-iau-BAC-ul-521961071330886/
Luceafărul-Mihai Eminescu
Povestea lui Harap-Alb-Ion Creangă
O scrisoare pierdută-I.L. Caragiale
Moara cu noroc- Ioan Slavici
Plumb-George Bacovia
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii-Lucian Blaga
Testament-Tudor Arghezi
Riga Crypto și lapona Enigel-Ion Barbu
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Ion-Liviu Rebreanu
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război-Camil Petrescu
Enigma Otiliei-George Călinescu
Moromeții-Marin Preda
Leoaică tânără, iubire-Nichita Stănescu
Iona-Marin Sorescu