| Aberdeen a întrebat:

Vreau sa aud pareri despre cartea "Vraciul" de joseph delaney, pentru cei ce au citit-o.eu sunt aproape de sfarsitul primului volum, deci ce imi puteti spune despre acesat serie?

multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| gocops a răspuns:

Geniala, am citit tot in afara de ultimul volum

| Aberdeen explică (pentru gocops):

Este chiar asa de terifianta pe cat am auzit?(sincer asa si mi se pare) big grin?

| gocops a răspuns:

Am citit-o acum 2-3 ani si inca mai tin bine minte povestea, m-a captivat, din nou geniala, nu am gasit insa cartea online sa o downloadez pentru ca le citisem de la un prieten dar daca le-as gasi le-as citi din nou

| AjLee a răspuns:

Pai eu am citit prima carte si acum citesc carte a doua. Acestea sunt rezumatele cartilor:

Ucenicul Vraciului - Thomas Ward, un al șaptelea fiu al unui al șaptelea fiu, este dat în ucenicie Vraciului din Comitat. Tom înfruntǎ vrǎjitoarea Mama Malkin ca prim adversar, din ucenicia sa la vraciul John Gregory.

Blestemul Vraciului - Vraciul și ucenicul său, Thomas Ward, se duc la Priestown, pentru a încheia lupta cu Urgia, ceea ce a incercat Vraciul de mult timp, dar cu ajutorul lui Alice - noul `aliat` al lui Tom vor reusi de aceasta data sa-l distruga.

Secretul Vraciului - Vraciul pornește spre reședința sa de iarnǎ, unde Tom îi înfruntǎ pe Meg Skelton- ce locuieste in casa din Anglezarke a Vraciului și Morgan un fost ucenic `esuat` al lui John Gregory.

Bătălia Vraciului - Vrǎjitoarele din Pendle furǎ cuferele lui Tom dand foc casei si datorita fratelui sau invidios care este amenintat de acestea. Wurmalde, o dușmancǎ aprigǎ a mamei lui Tom, unește cele trei clanuri, Malkin, Deane si Mouldheel de sabat și-l readuc pe Diavol în lume pentru a se supune ordinelor lor, dar totul se soldeaza prin eliberarea Raului pe pamant.

Greșeala Vraciului - Comitatul devine un loc tot mai periculos pe zi ce trece așa încât Tom este trimis de magistrul său în nord, pentru a studia timp de câteva luni cu un alt vraci, Bill Arkwright care se dovedeste a folosi metode dure de aparare si lupta ceea ce il ajuta pe Tom in lupta impotriva Necuratului.

Sacrificiul Vraciului - Mama lui Tom este prima Lamie, actualmente inamica unui vechi zeite, Ordeen. Diavolul o susține, aparent, însă face un legământ cu Tom, spunându-i unde se ascunde Ordeen în schimbul vieții sale.

Coșmarul Vraciului - Tom a ramas ucenicul Vraciului, iar Alice locuieste in continuare cu ei. Pe drumul de întoarcere la Chipeden, John Gregory are un coșmar: Osoasa Lizzie devine atotputernică, alături de Diavol. Cei trei găsesc Chipenden în ruină. Osoasa Lizzie a scăpat din puțul în care a fost închisă, iar Tom, împreună cu Alice și magistrul călătoresc pe Insula Mona (în lumea reală Insula Man), unde sunt capturați de Lord, care este și șamanul care îl controlează pe Zdrobitorul, cel mai puternic bugan de pe Mona. Osoasa Lizzie însă preia controlul insulei, coșmarul devenind realitate.

Destinul Vraciului - Tom călătorește împreună cu magistrul său în Irlanda pentru a învinge o veche zeitate celtică. Ucenicul găsește Sabia Destinului, o armă ce pare îndeajuns de puternică pentru a-l înfrânge pe Diavol.

Sângele Vraciului - Potrivit lui Joseph Delaney, Tom și Vraciul se vor confrunta în acest volum cu vrăjitoarele din Transilvania, România, care vor să îl readucă la viață pe Siscoi, un idol vampiric la care se închină forțele întunecate din Transilvania. Delaney a confirmat într-un webchat, organizat cu ocazia Halloween-ului pe site-ul său oficial, că în acest volum își va face apariția Judd, un fost ucenic al Vraciului care a lucrat în România.

| Aberdeen explică (pentru AjLee):

Multumesc, insa poti sa zici o opinie subiectiva, si ce efect a avut asupra ta in timpul citirii? as vrea sa stiu cam ce pareri isi face acesta carte in ochii altora.dar, iti multumesc si pentru raspunsul tau.cred ca o sa il punctez.

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

Am citit doar prima carte.
Mi s-a părut ok, însă cred că putea fi mai bună.
Totuşi, cred că se merită să le citeşti.

| Aberdeen explică (pentru Zεflεmitoarεa):

Multumesc pentru raspuns