| Vizcheck a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru.Am ramas in pana de idei...Sunt clasa a-X-a si nu mai stiu ce carte sa citesc.Ce imi recomandati?(Sa fie interesant...) Multumesc!
P.S.:

10 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

"Insula misterioasa" si "Doi ani de vacanta" de Jules Verne sunt carti foarte interesante. E forba despre niste naufragiati care din aproape nimic reusesc sa ajunga inapoi pe continent.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte bronte
"Qvo vadis"- henryk Sienckiewicz
"Robie"- William Somerste Maugham
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Rosu si negru"-Stendhal
"Manastirea din Parma"-Stendhal
"Fii si indragostiti"- David Herbert Lawrence
"Maitreyi""- Mircea Eliade
"Adela"- Garabet Ibraileanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"- Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Panza de paianjen"- Cella Serghi
Lectura placuta orice ai alege!

| Alsodrfegnha a răspuns:

Daca ai citit deja colectia Al. Dumas, atunci ar fi bine sa continui cu "Falsificatorii de bani"-Andre Gide. happy

| NaruToNR1 a răspuns:

Cei trei muschetari, casa de lut, capra cu trei iezi

| Vizcheck explică (pentru NaruToNR1):

Iti bati joc de mine? Sau nu sti citi?

| NaruToNR1 a răspuns (pentru Vizcheck):

Da

| Nykwtza a răspuns:

Deci: 1)singur pe lume de hector malot- Este istoria unui orfan, micul Remi, care trăiește în casa unei femei, tușa Barberin, dar soțul acesteia, Jerome, suferă un accident grav fiind zidar astfel încît îl închiriază pe copil unui proprietar de circ, Vitalis, care dădea mici reprezentații alături de un cățel, Remi, care-i conduce pe Dolce și Zerbino, alți căței artiști și o maimuță dresată, Suflețel. Romanul se termină în clipa în care Remi reușește să-și găsească cu ajutorul lui Mattia familia. (Mia placut la nubunie, am citit-o de doua ori)
2) Caderea lui Adam de Sandra Brown
3) The Switch sandra brown
4.calaretul fara cap de mayne reid
5.regina margot de alexandre dumas
6. Jane Eyre de Charlotte Bronte
7.padurea spanzuratilor de liviu rebreanu (cred ca deja ai citit-o)
8. EMMA SI BARBATUL CEL RAU DE INDA LAEL MILLER
daca iti plac asa genuri de carti, o sati mai recomand pentru ca mai am o multime big grin
poti sa citesti cartile care o sa fie in a XI. de exemplu Fratii jderni de sadoveanu
povara bunatatii noastre de Ion Druta
Letopisetul Tarii Moldovei de Grigore Ureche

| Manyna a răspuns:

Liviu Rebreanu - Ion
George Calinescu - Enigma Otiliei
Marin Preda - Morometii vol 1
Amza Pellea-Sa radem cu Nea Marin
Danielle Steel - Petrecerea
Danielle Steel - Daddy
Anne Rice - Vampirul Vittorio
Sandra Brown - Copilul nascut joi

| 369852147 a răspuns:

Iti propun : Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop.

| LolitaLo a răspuns:

Gregory David Roberts - Shantaram vol I si II.
Linwood Barclay - Daca as ramane...