| Ionicka a întrebat:

SALUUT! Imi puteti recomanda niste carti de citit pentru clasa.a 6a.Gen Insula Comorii.In cartea respectiva sa fie suspans, actiune.Sau niste carti in care sa fie mister, suspans etc
Funda raspunsului castigator big grin

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, dar astea „nu e " cu mister, cu suspans.
Caută aceste cărți:
Jules Verne :„ Copiii căpitanului Grant", „Insula misterioasă", „Cinci săptămîni în balon", „Ocolul pămîntului în 80 de zile", „ 80.000 de leghe sub mări"., Mathias Sandorf".
Jacques Charrier.„Papillon".
Alexandre Dumas -tatăl: „Contele de Monte Cristo", „Cei trei mușche tari ", „După 20 de ani", „Vicontele de Bragelone".
Paul Feval - „Cocoșatul", „Misterele Londrei", „Misterele parisului".
Cînd voi mai avea timp îți voi mai spune.

| Andeuta a răspuns:

Cronicile din Narnia big grin are cateva volume si nu este grea eu tot prin cls a 6a le-am citit

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Incearca romanele lui Jules Verne (40), Ion de Liviu Rebreanu, Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu, La tiganci de Mircea Eliade, Chiritele de Vasile Alecsandri, Ciresarii de Constantin Chirita, Maytrei de Mircea Eliade, si mai sunt multe...
FUNDA?

| Cosmin125100 a răspuns:

1. Alecsandri, Vasile – Mezul iernei
2. Alexandrescu, Grigore – Boul si vitelul
3. Caragiale, Ion-Luca – Momente si schite
4. Cosbuc, George – Doina, Vara, In miezul verii
5. Creanga, Ion – Prostia omeneasca, Povestea unui om lenes

Le-am citit si sunt foarte frumoase happy