| anonim_4396 a întrebat:

Slut TPU! Stiti ceva carti de literatura pentru a 12-a? romana sau universala? Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În locul tău, aș pune accentul pe cărți de specialitate, pe cărți de eseuri, folositoare examenului de bacalaureat. Vorbește cu profesorul tău și roagă-l să-ți ofere o bibliografie care să "îmbrățișeaze" toate subiectele din programă. Nu te aventura în lecturi extrașcolare. Acordă atenție priorităților. Știu că e greu, dar e spre binele tău.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Inca nu sunt pe a 12-a, doar eram curioasa ce lecturi as putea sa am atunci si sa le citesc mai devreme. mersi mult de raspuns

2 răspunsuri:
| LupCuBlog a răspuns:

Literatura universala :
Bulgakov Mihail – Maestrul si Margareta
Camus – Ciuma
Cehov – Livada cu visini
Dostoievski - Crima si pedeapsa
Eco Umberto – Numele trandafirului
Faulkner W. – Catunul linistit
Golding W – Imparatul mustelor
Hemingway - Batranul si marea, Pentru cine bat clopotele
Kafka - Castelul, Procesul
Tolstoi L.N. – Anna Kareninna, Razboi si pace

Sper ca te-am ajutat. Bafta la citit!