| Mihaelagirl a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste carti bune de citit?
Sau spuneti-mi un top al cartilor?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ai zis nimic de varsta, e destul de importanta.Sau un gen, ceva, orice. Marog, o sa-ti recomand cateva care sunt bune in opinia mea.
La rascruce de vanturi
Pe aripile vantului
Jane Eyre
Enigma Otiliei
Singur pe lume
Elevul Dima dintr-a 7-a
Invitatie la vals
Rosu si negru
Fiul risipitor
Capitan la 15 ani
In jurul lumii in 80 de zile
20.000 de leghe sub mari
Vraciul
Idiotul
Mandrie si prejudecata
Emma
Toata seria de la Tess Geristen
Fiicele doctorului March
Luminile sudului
Legaturi de familie -Danielle Steel
Portretul lui Dorian Grey
Marele Gatsby
Ciresarii

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar romane interesante, citeste cele clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur" sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitvchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta!

| Devilgrim a răspuns:

Legende Mitologice
Floarea Intunecata

Bafta devil

| Sadic a răspuns:

Un veac de singurătate

| 7octombrie a răspuns:

Locul 10: DE LA IDEE LA BANI – Napoleon Hill
Locul 9: Codul lui DaVinci – Dan Brown
Locul 8: She – Henry Rider Haggard
Locul 7: Cronicile din Narnia – Leul, vrajitoarea si dulapul – C.S. Lewis
Locul 6: Zece negri mititei – Agatha Christie
Locul 5: Visul din Camera Rosie – Cao Xueqin
Locul 4: Hobbitul – J.R.R. Tolkien
Locul 3: Trilogia Stapanul Inelelor – J.R.R. Tolkien
Locul 2: Micul Print – Antoine de Saint-Exupéry
Locul 1: A Tale of Two Cities – Charles Dickens

| onuticuta200312 a răspuns:

Depinde si de varsta ta. Daca vrei poti opta pentru carti mai noi,cartonate cum ar fi:seria Generala,Insemnarile unei Pustoaice,Septimus Heap etc. Daca vrei ceva mai complex iti recomand cateva carti pe care le-am citit si eu si m-au impresionat:La Medeleni, Ciresarii, Marile Sperante, Winnetou, 20000 de leghe sub mari,copii capitanului Grant,Singur pe lume,Coliba unchiului Tom,Busola de aur,Enigma otiliei,Romanul adolescentului miop,Padurea spanzuratilor,Ion,Moara cu noroc,Popa Tanda,La rascruce de vanturi, Ivanhoe, Razboi si pace, Anna Karenina, Fratii jderi!
P.S.Nu am pus titlurile intr-o anumita ordine ci cum mi-au venit in minte! Sper ca te-am ajuta! Funda?