| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt nou in frumoasa lume a cartilor, am citit doar 16 carti si nu prea pot sa ma decid ce sa citesc. Puteti sa-mi spuneti niste titluri de carti. Nu prea îmi plac cartile pe ni-le recomanda profesoara.Si as vrea sa vad parerile viastre.Merci!laughing)

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Uite aici in link cartile din primele 3 pagini sunt superbe,citeste descrierea la fiecare,unele au si mini continut de proba de cateva pagini sa vezi cum sunt si apoi fa rost de ele si citeste-le.
Eu ti-as recomanda Alchimistul,Sub aceeasi stea,De vorba cu Emma,Cautand-o pe Alaska,Jurnalul unui adolescent timid,Elevul Dima dintr-a saptea,Harry Potter,Jocurile foamei,Divergent,Insurgent,Fluturi si Fifty Shades of Grey,Conversatii cu Dumnezeu,De veghe in lanul de secara, Orase de hartie, Harta cerului, Ciresarii etc.
(nu am mai dat autorii, scuze)

Succes si lectura placuta.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

12 ani. Ok, o sa fie mai greut. Incearca urnatoarele, sunt mai usurele si placute :
Print si cersetor
Micul lord
ciresarii
Heidi, fetita muntilor
Enigma Otiliei
Pe aripile vantului
PAtinele de argint
Capitan la 15 ani
20.000 de leghe sub mari
Ocolul pamantului in 80 de zile.
In niciun caz nu te da pe prostiile recomandate de teodora gen `daca as ramane` `amurg` etc. Eu vreau sa te ajut sa te dezvolti prin citit iar cartile alea sunt gunoi.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Ceva mai interesant ai? Daca sunt mic nu inseamna ca imi place sa citesc acest gen de carti laughing)))))))))

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Le-ai incercat macar inainte sa zici daca sunt sau nu interesante? Pe ce criterii marog le-ai clasificat?

| Betty12345678 a răspuns:

Daca iti place romance iti recomand sa citesti de la Jude Deveraux

| Ivy86 a răspuns:

Ce vârstă ai? Degeaba citești cărți grele dacă nu ai maturitatea și experienta de viata necesara sa înțelegi anumite lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru Ivy86):

Uni copii sunt in stare sa inteleaga si sa gandeasca mai mult ca un adult, sa stii.nu conteaza neaparat varsta

| anonim_4396 explică (pentru Ivy86):

Voi astia mai mari va credeti cam prea inteligenti, si de fapt nu stiti o poezie...da ma ro...

| Ivy86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dau dreptate parțial... (ca unii adulți)
Și nu este vorba de inteligenta sau capacitatea de înțelegere... este vorba de anumite trăiri și experienta pe care un copil de 12 ani nu le poate înțelege/empatiza pentru ca nu le-a trăit...
Asta nu înseamnă că trebuie să te opresti din citit... Nu. sunt foarte multe cărți potrivite vârstei tale care îți vor forma o baza, pentru lecturile din viitor.
Spor.

| Andreeaaadc a răspuns:

Depinde ce asteptari ai de la o carte, ce ai vrea sa citesti gen

| thegodfather12 a răspuns:

Un yankeu la curtea regelui Arthur; Coliba unchiului Tom

| Mistery3Teodora a răspuns:

Seria de carti Labirintul de James Dashner
Desculti de Zaharia Stancu
Castelul de sticla de Jeannette Walls
Daca as ramane de Gayle Forman
Numara stelele de Lois Lowry
Cartea viitorului de Cecilia Ahern
Fata din tren de Paula Hawkins
Testul fierului de Holly Black si Cassandra Clare
Intimidare de Penelope Douglas
Seria Nascuti in ceata de Brandon Sanderson
Gazda de Stephanie Meyer
Seria Amurg de Stephanie Meyer
Seria Harry Potter de J. K. Rowling
Seria Obsidian de Jennifer L. Armentrout
Seria Percy Jakson de Rick Riordan
Seria Fluturi de Irina Binder
Eu le-am citit pe toate. Sunt unele dintre cartile mele preferate. Daca ai vreo intrebare referitoare la aceste carti iti raspund cu mare placere.
Dupa ce le termini, iti mai spun si altele!

| Ruxxxxxxxxx a răspuns:

Pai poti sa citesti "Parfumul" de Patrick Zuschin (am uitat cum se scrie numele de familie). E o carte foarte tare, nu o poti lasa din mana happy

| anonim_4396 explică (pentru Ruxxxxxxxxx):

Am uitat sa mentionez, am doar 12 anilaughing

| Crinasimultealtele a răspuns:

Salut.Tias recomanda sa citesti urmatoarele carti:Robin Hood/din Miturile si legendele lumii; Cavalerii mesei rotunde; Divina comedie; Alexandru cel Mare; Iliada; Odiseea; Eneida; Tezeu si firul Ariadnei/Toate acestea sunt din Miturile si legendele lumii.