| robomouse12 a întrebat:

Stie cineva daca se gasesc centuriile lui Nostradamus(complete) traduse in romana de vanzare in vreo librarie sau pe net? As vrea sa ii citesc profetiile dar nu stiu unde sa le gasesc.Am gasit carti doar ca erau explicatii ale profetiilor lui, iar eu vreau catrenele asa cum sunt, fara explicatii.Va rog frumoslaughing))As fi foarte fericit.Adica ma refer la o carte in care sa fie toate centuriile pur si simplu traduse in romana.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Traduse in romana nu o sa gasesti pantru ca catrenele lui sunt un fel de ghicitori plus ca scrie in franceza amestecata cu latina. Am gasit asta:
http://mudrac.ffzg.hr/......adamus.pdf
Unde sunt transcrise originalele :D
La traducere iti urez succes :-bd

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Scz cu virgula big grin

| robomouse12 explică (pentru stlucian):

Multumesc.Inteleg foarte bine si engleza, dar eu ma refeream daca ai vazut cartea in vreo librarie sau de vanzare pe net, imi place mai mult sa citesc dintr-o carte decat de pe calculator, dar oricum iti multumesc mult.

| stlucian a răspuns (pentru robomouse12):

Pentru putin.
De vanzare cu toate catrenele n-am gasit si nici n-am vazut si crede-ma ca sunt si eu pasionat intr-o oarecare masura.
Scoate filele la imprimanta big grin

5 răspunsuri:
| OxiGenUl a răspuns:

La-nceput era CUVÂNTUL( INFORMAȚIA, date, coduri genetice, elemente palpabile, sesizabile și nepalapabile, nesesizabile)/EL era DIVINITATE(INFINITUL, pe care nici azi nu-L putem înțe-Lege)/A vrut să-l aibă și omul(adam+eva=om)/Și-a căzut din RAI(DOMENIUL INFINITULUI) măi frate./ Se spune că matematica-i/ Știință fixă..., oare?/Împărțiți pe UNU-N TREI,/ Da-ți răspuns fără eroare(fără perioadă matematică).

| Catana_Ana-Maria_1982 a răspuns:

Pentru scrierea originala, deschisa la interpretari, am gasit link pe gooogle books. Traducerile sunt destul de subiective, in functie de ceea ce stie sau crede traducatorul. Se stie ca Nostradamus trebuie descifrat, iar cel care o face nu ar putea fi 100% exact... Unul dintre cei mai importanti interpreti ai profetiilor lui Nostradamus a fost Vlaicu Ionescu, fiind si bun istoric si traducator. Oricum, sper linkul sa ajute.

http://books.google.be/......ttp?/books