| Ant12345 a întrebat:

Stie cineva despre ce este vorba in percy jackson si olimpienii lupta din labirint?

Răspuns Câştigător
| onioni53 a răspuns:

În prima sa zi la noua sa școală, Percy Jackson este atacat de doi empousai deghizati in majorete cu numele de Tammi și Kelli. Cu ajutorul Rachel Elizabeth Dare, care poate vedea prin ceață, Percy ucide Tammi dar trece aproape Kelli, scapă și revine la Camp Half-Blood, săli de conferință nou stăpân taberei sabie, Quintus, precum hellhound său, doamna O'Leary. Mai târziu, el învață despre Labirintul, un labirint subteran colosal proiectat de Daedalus în cele mai vechi timpuri. În timpul unei burghiu luptă cu scorpioni gigant la tabără, Annabeth și Percy afla accidental o intrare în labirint. Percy afla în curând că Luke a folosit această intrare înainte și va încerca și conduce armata sa prin labirintul direct în inima Camp Semipur. Pentru a face acest lucru, el va folosi șir magic Princess Ariadnei, ceea ce îi va conduce prin labirint la destinație dorită. Annabeth aude profeția căutarea de la Oracle și se întoarce din Casa Mare, cu un sentiment de groază. Ea spune tabăra cea mai mare parte a profeției, lăsând ultima linie. Ea alege apoi Grover, Percy, iar ciclopii Tyson să o însoțească pe căutarea. Chiron ei avertizează că nu toate dintre ele pot reveni la căutarea, având în vedere că cea mai bună numărul de căutători este de trei, dar Annabeth insistă. Mai târziu în acea noapte, Percy arată într-un mesaj Iris în noua sa fântână, și află că Nico intentioneaza sa aduce înapoi sora lui târziu, cu sufletul celui care a înșelat moartea. Percy se teme Nico va veni după el. În dimineața următoare, patru lăsați pentru a începe căutarea. În prealabil, Quintus trage Percy deoparte și îi dă un fluier câine din gheață Stygian, avertizând Percy că poate fi folosită o singură dată pentru a apela doamna O'Leary în vremuri de necaz. Percy este suspect de Quintus, datorită faptului că a fost văzut poking în jurul valorii de intrare Labirint, dar reușește fluierul cu el. Ei coboară în Labirintul, intenționează să convingă Daedalus pentru a le da șir înainte Luca devine, și a alerga în Janus, care batausi Annabeth înainte Hera apare. Ea oferă să acorde căutători un singur dorință, în care Annabeth dorește o modalitate de a naviga labirint. Hera este oarecum dezamăgit, spunându-le că ei au deja că; ea spune Percy știe răspunsul, dar el nu. Ea dispare, iar căutarea continuă. Cvartetul mai târziu cazi în Alcatraz Jail, în cazul în care monstrul Kampe este păstrarea prizonierul Hekatonkheire Briares. Tyson sparge Briares afară. Gigantul este reticent să scape, dar mai târziu este de acord atunci când el este bătut într-un joc de rocă de hârtie-foarfece. Kampe aproape le prinde, distrugand jumătate a insulei în acest proces, dar ele scape înapoi în Labirintul tocmai la timp. Briares și celelalte modalități de piese, spre durerea lui Tyson. Ceva timp mai târziu, ei găsesc ferma tipule Geryon, în Texas, unde sunt capturate de Eurytion și a lui câine cu două capete Orthus. Nico este de asemenea prezent, declarând că el este de a face o afacere cu Geryon, dar nu va dezvălui intențiile sale. Geryon le deține atunci toate ostatic, fiind de acord să-i lasa sa mergem toți cu o condiție; Percy va curata carnea mănâncă grajduri de cai ", care este de patru metri adâncime în bălegar de cal, sau Geryon le-ar transforma peste tot la Titans. Percy stabilește pentru îndeplinirea sarcinii și dă în disperare.Nimfă a râului din apropiere îl ajută, consilierea-l să arunce scoici în grajduri. Percy face acest lucru, precum și un izvor de apă apare. Ulterior, întregul stableyard este curat, iar caii sunt domesticit. Percy apoi constată că Geryon îl dublu trecut, și luptă Geryon până la moarte. Cu ajutorul lui Hera, Percy șutează Geryon prin toate cele trei inimi, omorându-l. El pune prietenii și Nico gratuit. Nico efectuează un ritual pentru a ridica pe cei morți într-o fosă septică vechi, evocând fantoma de Bianca, sora lui Nico. Bianca ajută Nico ierta Percy pentru incapacitatea de a proteja ei și el dă drumul de ranchiună împotriva lui. Percy constată că fantoma care a fost director Nico tot timpul a fost de fapt Minos, regele Cretei rău care a poruncit Daedalus a construi Labirintul. Percy are un vis în noaptea aceea de Daedalus uciderea nepotului său Perdix, făcându-l să cadă un turn. Martori Percy pedepse Athena lui, și se trezește. A doua zi, însă, Percy și prietenii săi (fără Nico) se îndepărteze pentru a găsi Hefaistos, sperând că va cunoaște locul de Daedalus. În timp ce călătoresc, grupul se separă, cu Percy și Annabeth căutarea pentru Hefaistos și Tyson și Grover căutare pentru Pan, zeul natură. După o întâlnire cu Hefaistos, Annabeth și Percy du-te la Mt. Helens pentru a afla cine a fost cu ajutorul forja Hefaistos lui. De asemenea, pare că aceasta este foarte acelasi munte, care este cu capcane Typhon. Făptașii sunt de fapt telkhines, de asemenea, cunoscut sub numele de demoni mare. Percy și Annabeth avea mai târziu un argument scurt timp în care Percy spune Annabeth să fugă. Annabeth sărută Percy, crezând că ea nu ar putea obține din nou ocazia, îi spune să fie atenți, și frunze. Percy se confruntă în telkhines și este aproape ucis, dar convoacă un val de apă care reacționează cu lava, fotografiere-l de vulcan și într-un ocean.

Când Percy trezește după erupția de Mt. Helens, el se găsește pe insula Ogygia, locuit de Calypso, care se dovedește a fi o fiică de Titan, Atlas. Calypso spune atunci Percy a blestemului are: soarta trimite un erou pe insula ei la fiecare mie de ani; un erou ea nu poate ajuta încadrează în dragoste cu, dar apoi trebuie să plece. Percy este surprins, pentru că el e vorbește despre, dar apoi refuză dragostea ei. După ce a fost tratat pentru arsuri de Calypso, el este vizitat de Hefaistos, care îl asigură că Annabeth este sigur, dar nu știe despre Tyson și Grover. De asemenea, el informează Percy că erupția a provocat provocat multe pagube asupra mediului înconjurător. În timpul conversației, Percy își dă seama brusc că Hera a avut dreptate despre el știind răspunsul la navigarea Labirintul. Când în cele din urmă se întoarce în lumea muritoare, Percy găsește caravane de ardere giulgiu lui, crezând că acesta este mort. Annabeth observă deodată el în picioare în spatele mulțimii, iar el este binevenit cu entuziasm. Annabeth primeste un mesaj de Iris de la Eurytion, spunându-i că Nico a părăsit ferma în noaptea precedentă, iar el a fost din nou în Labirint. Annabeth și Percy du-te la Manhattan pentru a gasi Rachel Elizabeth Dare, care este capabil de a vedea prin ceața (un voal magic care protejează viziunea muritorilor și semizei, impiedicandu-le să vadă adevărata natură a supranaturalului) și a salvat Percy din empousai. Rachel fiind clarvăzător, este posibilitatea de a vedea calea prin labirintul. Despre jumătatea, ele sunt capturate de către slujitorii Luca Castellan lui, care le ia pentru a Antaeus. Antaeus provoacă Percy a lupta. La început, Percy are unele dificultăți înfrângerea lui, dat fiind faptul că mama sa este zeița Gaia, așa că este întotdeauna a fost vindecat de pământ. Percy profită de acest lucru și, prin încurcare gigantul în lanțuri, este capabil de a ucide Antaeus. Luke trimite publicul de monstri după ei, și Percy fluieră gheață, cu citarea doamna O'Leary, care le salvează de la mulțimea de moarte. Ei ajung în cele din urmă atelier Daedalus, unde Quintus apare și arată că el este de fapt Daedalus însuși. Quintus a fost corpul său automat al cincilea, acasă la inventatorului animus, sau suflet. Daedalus admite trist că Luca are deja șir, și sunt prea târziu. Dintr-o dată ei sunt descoperite de către o parte din armata lui Luke, Kelli și Regele Minos din conducerea. Minos a fost doar ajuta Nico găsi Daedalus astfel sufletul însuși ar aduce înapoi în locul surorii sale. Ei au capturat Nico și la legat în lanțuri. O luptă în interiorul atelierului rezultă, cu Annabeth uciderea Kelli și Nico eliminarea Minos sine, anunțând-se ca "regele fantomă". Rachel Percy, Annabeth, iar Nico scape de atelier, folosind invențiile aripa Daedalus lui, obligați să părăsească inventatorului în urmă. Cvartetul găsi mai târziu un alt intrare la Labirintul, de data aceasta se încheie până la Mt. Othrys, locul palatului lui Titan. Nu Percy constată că Kronos este posedă Luca. Ethan Nakamura, un semizeu inamic, și două telkhines trezi Kronos, care aproape le ucide ca ei să fugă. Rachel spectaculos Kronos în ochi cu o perie de plastic albastru. Nico, foloseste puterile sale geokinetic să se prăbușească parte din palat, și toate acestea evadare. Ei rula până când se confruntă Grover și Tyson, care sunt încă în căutarea pentru Pan. Ei urmează un tunel până când ajunge la un enorm cavernă plin de viață, locul de odihnă al zeului vechi. Pan vorbește la fiecare dintre ele, Nico exclus, și spune Grover să-l elibereze și să aibă toată lumea de ajutor pentru a păstra sălbăticie. Grover seturi Pan liber, iar zeul vechi moare în pace. Grupul conduce înapoi la New York cu ajutorul Rachel, și plimbare Pegasi de tabără. Când sosesc, tabăra se pregătește pentru luptă. Inundațiile armatei inamice din Labirintul, urmată de Kampe. La punctul culminant al luptei, întregul lagăr este fie rănit sau ucis, dar Daedalus, doamna O'Leary, și un gigant Briares interveni. Briares ucide Kampe de pietre aruncat, iar inventatorul și hellhound da caravane o margine adăugat. Grover salvează Camp Half-Blood provocând o panică, care Pan a folosit o dată înainte, pentru a speria inamicul. Percy pleacă tabără pentru anul școlar cu Grover fiind un proscris Consiliului din despicată Bătrâni, Kronos, acum cu un corp, de planificare pe luarea în Olimp, și Percy pe off apoi cu Annabeth și dorește ca lucrurile ar merge înapoi la modul au fost înainte că vara, atunci când lucrurile au fost mai simple. Când Percy întoarce acasă el devine o vizită la tatăl său, Poseidon, de ziua lui XV-lea. Poseidon spune atunci Percy a răului la locul de muncă cu Kronos acum în corpul lui Luke, și, de asemenea, îi dă un dolar nisip, declarând că la "o cheltui cu înțelepciune". Percy este mai târziu scara de incendiu, în cazul în care Nico pare să-i spun secretul de a învinge Luke o dată pentru totdeauna.
scuze pentru traducere. am folosit google traducere... am luat din engleză... fundă?happy