| andreeaeml1200 a întrebat:

Stie cineva limba portugheza? E usor sa o inveti? As vrea sa o invat candva, dar nu stiu daca se invata usor sau greu.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce ti-ar folosii portugheza, cand limba universala in lume este ENGLEZA?

| dullcat a răspuns:

Gasesti tot ce vrei sa stii pe internet, inclusiv materiale video, filme cu subtitrare etc.Asa se invata cel mai rapid o limba de dificultate usoara sau medie, din filme si seriale, chiar si jocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai populare limbi sunt engleza și spaniola. Dacă le știi pe ambele, ești șmecher.

| andreeaeml1200 explică (pentru anonim_4396):

Stiu engleza si inteleg putin spaniola, dar parca ma atrage mai mult sa invat portugheza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu și eu câteva cuvinte și expresii învățate din telenovele. N-aș putea sa port o conversație in lb. portugheză, dar dacă aud o conversație, înțeleg in mare parte ce se vorbește, deoarece știu lb. spaniolă la un nivel avansat iar multe cuvinte din lb. portugheză seamănă mult cu cele în spaniolă.

O poți invata de plăcere, ca sa o știi, dar nu prea vei avea ce face cu ea, deoarece nu e de circulație internațională. Îți recomand mai degrabă să-ți îmbunătățeștiengleza, deoarece ea îți va fi cu adevărat utila.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Este o limbă de sorginte latină, cu amestec maur, ca și spaniola, doar că istoria și ambițiile unor regi din vechime a făcut să existe dialecte diferite.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Mi nombre es onur Señora

| Ararat a răspuns:

E groaznica.

| mapispetpu a răspuns:

Cand doresti sa incepem?