| BadMeets3vil a întrebat:

Stie cineva unde as putea citi Cantecul Nibelungilor?

3 răspunsuri:
| Aimee33 a răspuns:

Buna! :)
Pe acest site poti sa citesti carti:
http://www.google.ro/......http?/url
O zi buna! :-*

| Elena1396 a răspuns:

Povestea începe în oraşul Worms de pe raul Rin, unde prinţesa Kriemhild de Burgundia are o viziune în care doi vulturi ataca şi ucid un şoim. Între timp în oraşul Xanten, aflat mai departe la vest de Rin, prinţul Siegfried aude de marea frumuseţe a Kriemhildei şi decide să îi facă curte. Când Siegfried ajunge în Worms, el este recunoscut în palat ca un mare erou, de care se indragosteste printesa.

Siegfried câştiga favoarea fratelui lui Kriemhild, regele Gunther de Burgundia atunci când îi ajută pe burgunzi să îi învingă pe duşmanii lor din Saxonia şi Danemarca. După întâlnirea cu Kriemhild la un turneu, Siegfried o cere în căsătorie. Gunther este de acord cu o singură condiţie. El îi solicită lui Siegfried să îl ajute să câştige mâna Brunhildei din Islanda, o regină de o forţă şi frumuseţe remarcabile care a promis să se căsătorească numai cu un bărbat care se putea potrivi aptitudinilor ei atletice.Deghizat în sluga lui Gunther, Siegfried îl însoţeşte pe rege. Aici il ajuta sa arunce sulita reginei, mai departe decat aceasta.(dupa ce se facuse nevazut in prealabil punandu-si o mantie magica pe el). Învinsă, Brunhilde este de acord să se căsătorească cu Gunther.

Aventurierii revin în Rin unde într-o dublă ceremonie de nuntă, Gunther se căsătoreşte cu Brunhilde şi Siegfried se căsătoreşte cu Kriemhild.Regina Islandei are insa foarte multe intrebari legate de aceasta ceremonie si nu se lasa pana nu primeste explicatii de la sotul ei.(il atarna pe acesta intr-un cui). Când Siegfried aude ce s-a întâmplat, el îşi foloseşte din nou mantia magică să se facă invizibil. În seara următoare Siegfried îi urmăreşte pe Gunther şi Brunhilde în camera lor şi se lupta cu Brunhilde în întuneric. Crezând că e soţul ei este cel care o copleşeşte, Brunhilde se supune lui Gunther şi îşi pierde din puterea să miraculoasă. Înainte de a părăsi camera, Siegfried ia centura şi inelul de aur ale lui Brunhilde şi i le da soţiei sale după ce îi explică ce s-a întâmplat. Siegfried apoi se reîntoarce în propria ţara cu Kriemhild.

După mulţi ani, Siegfried şi Kriemhild îi vizitează pe Gunther şi Brunhilde. În timpul unui festin de sărbători, cele două femei se ceartă. Brunhilde o ridiculizează pe Kriemhild pentru că s-a căsătorit cu un simplu vasal şi în răzbunare Kriemhild sugerează că Brunhilde a fost infidelă soţului ei şi i-a permis lui Siegfried să se culce cu ea. Ea îi arătă Brunhildei centura şi inelul ca dovadă. Siegfried neagă acuzaţia dar problema nu este rezolvată. Brunhilde îl convinge pe prietenul lui Gunther, Hagen ca Siegfried a neîndreptaţit-o pe Brunhilde şi promite să o răzbune.Acesta il ucide miseleste pe Siegfried (infigandu-i o sulita in singurul punct vulnerabil ramas dupa ce se scaldase in sangele unui dragon ucis de el)

Kriemhild rămâne în Burgundia. După trei ani de la moartea lui Siegfried, Hagen îi sugerează lui Gunther că Kriemhild ar trebui convinsă să aducă comoara nibelungilor al lui Siegfried în Burgundia. Când comoara soseşte, Hagen o scufundă în Rin sperând să o recupereze pentru el şi Gunther într-o zi.

Kriemhild se căsătoreşte cu Etzel din Ungaria (Attila Hunul) care e de acord să o ajute să răzbune moartea lui Siegfried. Burgunzii ajung în Ungaria. Regina îşi cere comoara sa dar Hagenrefuza sa-i spuna. Mai târziu o luptă izbucneşte între maghiari şi burgunzi. Hagen îl ucide pe copilul lui Etzel şi Kriemhild şi aceasta din urmă promite o recompensă pentru oricine îl capturează şi îl aduce pe Hagen la ea.

Hagen şi Gunther sunt capturaţi şi duşi la,in cele din urma,la ea. Aceasta il mai intreaba o dată pe Hagen locaţia comorii,insa bugundul refuză sa-i spuna, explicându-i că a promis că nu va dezvălui niciodată secretul atâta timp cât stăpânul său e încă în viaţă. Înnebunită de furie, Kriemhild ordona uciderea lui Gunther, propriului ei frate şi îi arătă lui Hagen capul acestuia ca dovadă că stăpânul său e mort. Acesta nu se lasa intimidat si nu dezvăluie ascunzătoarea. Regina îi taie capul cu sabia care i-a aparţinut lui Siegfried. În final un erou numit Hildebrand, revoltat de acţiunile lui Kriemhild o ucide.

Fiecare popor a daruit lumii icoana vietii sale in marile eposuri ale Evului Mediu, care cuprindeau traditii, idealuri si aspiratii caracteristice acelei vremi."Cantecul lui Roland" fixa trasaturi de viata franceza,"Oastea lui Igor" vine dinspre rasarit,"Beowulf "a iesit din inceputurile poporului englez,vechea"Edda"si numeroasele saga au pastrat traditiile popoarelor nordice,scandinave."Cantecul Nibelungilor", alaturi de"Gudrun", constituie contributia popoarelor germanice la cantecele de gesta, la epopeile eroice medievale. Iesite din acelasi mod de viata feudal, toate epopeile glorifica acelasi ideal cavaleresc, insotit de morala onoarei, consacrand personaje similare pretutindeni, scoase din istorie sau din legenda.

| angelana a răspuns:

Da,in cartea''Din marile legende ale lumii''eu am citit-o de acolo.Se mai poate numi si ''Sigfrid si Crimhilda''. Sper ca te-am ajutat.