| anonim_4396 a întrebat:

Sunt însetat de cunoaștere, de mic copil am fost mai curios și dornic de a cunoaște cultura generala, chestii din științe,spiritualitate,mistere,istorie, etc, toate domeniile. Vouă ce v-a placut sau va plăce sa cunoașteți în viata asta?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Mie îmi place să mă cunosc pe mine.

De exemplu am înțeles recent că dorința mea de a fi curios și dornic de a cunoaște lumea e într-un fel și metoda mea de a îmi gestiona teama că nu sunt suficient de bun așa cum sunt.

Tot paradoxal, așa, am mai aflat că în dorința mea de a fi acceptat de alții așa cum sunt, am ales să fac niște mici schimbări la mine. Schimbări care să fie mai degrabă pe placul celor din jur, ca ei să mă accepte mai ușor. Și acele schimbări... păi nu mai sunt eu așa cum sunt, nu? Adică am ajuns să mă transform ca să fiu acceptat așa cum sunt :-))

Deci da, psihologia e grozavă!

1 răspuns:
| mariamarin2006 a răspuns:

Mie mi-ar plăcea să pot face o carte despre toate, un fel de carte cu definiții, care apoi să aibă apoi link-uri către alte cărți, care ar putea ajuta în cazul în care se vrea aprofundarea subiectului respectiv.