| Dragosdoar a întrebat:

Sunt singurul de aici care nu-l suporta pe Nichita Stanescu ca poet si nu intelege de ce inca se studiaza in scoli?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

A fost un poet bun. Daca tie nu-ti place, e strict problema ta.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Școala iti place?

| Dragosdoar explică (pentru darrio2007):

Ba,eu am invatat mult despre ''operele '' lui nichituta sa stii. Bine ca n-a picat la bac

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Te si cred repede.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, nu esti singurul. La fel, majoritatea urasc Bacovia, eu sunt fan.

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai Bacovia e mai underrated, dar Nichita e overrated pentru ceea ce a facut el. Cum i-am spus si cuiva mai spus, scria poeziile intr-un stil aparte, de le Intelgea numai el, dar nu aveau muzicalitate, nici rima nu prea Il interesa si uite asa a ajuns mare om studiat in liceul, basca Il mai si citeaza multi pe internet. Am vazut ca femeile au o pasiune pentru omu asta.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca omul e notabil pentru stilul si elementele de constructie ale poeziei. Ca nu iti place tie e chesitie de gust. Eu vomit cand aud Ion si Morometii, dar tot in programa de bac is.

| Dragosdoar explică (pentru Wr3nch):

O fi, chiar daca nu Inteleg de ce ar fi asa de notabil. Eu pur si simplu gasesc poeziile lui ca si cum le facea strict sa le Inteleaga numai el, multe par facute la betie.

| Catrice a răspuns:

Nici mie nu-mi place Eminescu, da aia e csf.

| Mădă0611 a răspuns:

Mie nu imi place ca om, si de aici nimic din ce a zis sau a facut. Un alcoolic e un om slab psihic.

| Fabianaa a răspuns:

In general nu suport poeziile sau autorii romani (in afara de baladele lui George Topirceanu) deci nu ești singurul.