| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

O mica "galceava"... Cel mai mare poet roman:Mihai Eminescu sau Nichita Stanescu? Rogu-va frumos cu "cestiuni" la obiect pe marginea micei dezabateri!

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sincer niciunul dintre cei doi din atâtea motive că mi-ar trebui o zi să le scriu.
Prefer oricând un Bacovia sau un Vasile Voiculescu sau, de ce nu, "zeul" tragediilor, Emil Cioran (supranumit şi "primul emo al românilor").
În altă ordine de idei, dintre cei doi merg totuşi pe Eminescu.
Le-am citit integral opera amândurora şi, spre deosebire de poezia lui Stănescu, din cele scrise de Eminescu, chiar îmi şi plac trei: "Împărat şi proletar", "La steaua" şi "Scrisoarea III".
Ce nu-mi convine însă este faptul că în şcoală nu se studiază poezia ca întreg a unui poet ci două-trei (maxim 4) poezii la modul super amănunţit şi cu foarte multe aspecte irelevante.

Relevant pentru întrebare: http://www.youtube.com/watch?v=yu71YSu52YI

| MMihai a răspuns:

Consider că Adrian Păunescu era poet, iar prin raportare la el, Nichita Stănescu nu era decât un mic grafoman, sau era un poet sub mediocru.
După 50 de ani, vei vedea și statui cu Adrian Păunescu, când nu vor mai fi patimi politice și activitatea lui va fi apreciată corect.
Nu este corect să vrei să zici care era cel mai mare poet, că astea sunt prostii.
Fiecare poet are și poezii mai bune și poezii mai puțin bune.
Eu am intrat în contact, strict involuntar, cu câteva poezii proaste de N.S. și din spirit de protecție am zis Câhh!
Poate săracu o fi scris și vreo 2-3 poezii, cât de cât, mai bune, nu trebuie să exclud asta.
Oricum balade populare tip: Miorița, sau legenda meșterului Manole sau legenda Mănăstirii Argeșului un alt nume sub care este cunoscută, precum și alte balade, bat frumos la funduleț, 1000 de N.S. sau de alți grafomani, despre care învățați voi, acum, la școală.
Mie mi-au plăcut ca poezii scrise de poeți din a doua jumătate a sec XX și poezii scrise de Tudor Arghezi și de Eugen Jebeleanu, de Labiș ș.a.m.d.
Și poezia este o artă și în artă, este și chestie de gust.

Critica literară este în general, ceva împotriva literaturii adevărate, că au interesele lor și in general, direcționează cititorul potențial spre non valori gen_________ș.a.m.d.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Dar nu se pot compara! Eu nu pot. In primul rand au trait si scris in secole diferite, apoi genul abordat este iarasi total diferit, Eminescu a fost un scriitor romantic, pe cand Nichita un scriitor modernist. Ce are capra cu varza?
Eminescu ramane Eminescu. Nichita Stanescu este cel mai mare poet roman neo-modernist, mai aproape de noi si de vremurile noastre.

http://www.youtube.com/watch?v=yikbbUJrx_0

http://www.youtube.com/watch?v=wt5Zsgsbmp4

| DianaScorpio a răspuns:

Dintre cei doi, eu nici nu stau pe ganduri in a-l alege pe Mihai Eminescu. In opinia mea, este mult mai profund, si stie sa atinga mult mai puternic cititorii decat Nichita Stanescu. Plus ca are poeziile mult mai usor de inteles, deci il poate citi in general oricine. Asta este opinia mea, nu stiu daca este sau nu corecta.

Răspuns utilizator avertizat
greece12
| greece12 a răspuns:

Cum as putea eu sa ma galcevesc pe tema asta,cand amandoi imi curenteaza creierul si sufletul,fiecare cu alt fel de genialitate?
Eu doar tac si ma infrupt recunoscatoare din imensele mosteniri lasate,fericita ca am sansa asta!
Nu poti compara maslina cu marul, amandoua cresc in pom, dar sunt fructe amandoua?

| Raphael a răspuns:

Nu cred ca avem noi caderea sa stabilim cine e cel mai mare poet national. Eu cel putin, nu! Vad ca tu deja ai stabilit primii doi candidati pe podium. Dintre cei alesi de tine, Eminescu. Eu totusi iubesc mult simbolistii.

| Ghost a răspuns:

Eminescu se stie pe sistem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nichita bineinteles.cred ca avea aproape 100kg daca nu chiar trecea de suta. eminovici era slaaaab!, de aia a si scris in imparat si proletaur, ceva de genul; poezie-saracie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Consider că Adrian Păunescu era poet, iar prin raportare la el, Nichita Stănescu nu era decât un mic grafoman, sau era un poet sub mediocru.''

You say what, nigga?!hypnotized

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Mihai Eminescu happy
Succes cu aflarea "galcevei"laughing