| MEAmy a întrebat:

URGENT! Stiti cumva o carte cat de cat scurta (ma refer sa nu fie lunga ca trebuie sa o citesc cat pot de repede) si sa aiba macar putin sens ca trebuie sa o prezint la romana.
AUTOR ROMAN
Mulțumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand "Maitreyi"-Mircea Eliade sau "Adela"-Garabet Ibraileanu, ambele avand in jur de 100 de pagini si sunt foarte frumoase si usor de citit(mie mi-au placut mult si ti le recomand si tie). Lectura placuta si mult succes!

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Constitutia! E limpede si mica de tot. Are si multe pauze intre articole, ca sa-ti poti trage sufletul dupa atata efort.

| SuperMagicSmile a răspuns:

Soareci si Oameni-John Steinbeck
sau De Veghe In Lanul De Secara de J.D Salinger(asta te poate ajuta mai mult, din moment ce in america este pe lista obligatorie de citit a elevilor)

Prima are in jur de 160 de pag. si a doua 120big grin

| beautifulpeople a răspuns:

Cea mai scurta carte citita de mine a fost IN CASA BUNICILOR scrisa de Ionel Teodoreanu

| ÐiÐi a răspuns:

Salut :* Incearca Jurnalul unui pusti pentru ca e usor il poti citi intr-o zi sau chiar 2-3 zile happy sporwinking

| Nikolas1 a răspuns:

.

| HelloWinter a răspuns:

Carlo Collodi - "PINOCCHIO"
Are 187 de pagini, pentru că la pagina 188 este cuprinsul, iar apoi zice de tipografie şi altele. Mai are 36 de capitole. O poţi citi în maxim două zile. Eu am citit-o în trei-patru. Şi un capitol este scurt, dar 36? Şi-s şi foarte amuzante, distractive, mă rog... dacă n-ai citit-o. Da' nici tu n-ai precizat ce clasă eşti, că-s dădeam de nivelul tău. Asta e de a doua, a treia... şi altă carte scurtă nu ştiu. Eu-s a patra şi am citit-o în a treia. Şi mai ţin şi minte câte ceva. Fundă?