| CastraveteMuratCuHerpes a întrebat:

Vreau sa citesc despre mitologie. Acum abia am fixate lucruri destul de banale. Vreau sa-mi zica cineva niste exemple de zei greci, romani, egipteni si care au fost primii. Vreau sa incep de la inceput si sa ajung usor usor cat mai aproape, nu vreau nimic legat de crestinitate si alte religii obosite.
Exemplu de raspuns: Anul 1 al Pamantului a fost perioada romanilor, au avut ca zei importanti A, B, C; evenimente importante dezvirginarea ioanei si ar trebui sa citesti cartea "Anul 1". Anul 2 al Pamantului a fost periaoda egiptenilor, au avut ca zei. s-a intamplat... citeste. Anul 3.
In special Zei romani, greci, egipteni.
Vreau carti care sa aiba legautra cu detalii despre zei, lupte si ce-am mai zis. Si sa fie oarecum clara diferenta intre istorie, istorei si lucruri ca "zeus a tusit peste polii pamantului si din cauza asta pamanturile au inghetat". Acum nu trebuie sa fie carti de autori romani, pentru ca banuiesc ca daca exista carti despre asa ceva la nivel mondial nu sunt ale romanilor.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Bine, daca vrei cronologic, egiptenii sunt primii, fata de romani, indienii paralel, chinezii poate mai vechi. Daca vrei sa incepi cu egiptenii, citeste 'Iosif si Fratii sai" de Thomas Mann. Ala a citit o gramada, ca sa faca sinteza. Acolo gasesti toti zeii greci, de la Ra, Ramon, Amon, apoi zeul mortii!
Iti explica toate intelesurile si neantelesurile.
La greci gasesti in Homer tot, tot, de la Zeus, la Poseidon, Afrodita, Hefaoistos, Atena, etc.toti erau repartizati pe 'discipline'.
Romanii i-au copiat pe greci, doar au schimbat numele zeilor:Afrodita=Venus spre exemplu.Doar nu vrei sa-ti scriu tot acum, nu incap in 1000 de enciclopedii. Ai bibliografia, cerceteaza si peste un an poti scrie cea mai celebra istorie a mitologiei.
Daca citesti si Istoria Religiilor a lui Mircea Eliade, vei completa ce afli din bibliografia anterioara, cu comentarii completative.Nu exista cronologie, decat in privinta egiptenilor, toti au tratat subiectul comparativ!
Discerne tu.Tot ce s-a scris pana acum s-a discutat comparativ, caci multe date despre egipteni s-au gasit la greci, romani, mai tarziu s-a gasit o explicatie, sa zicem la egipteni (din VT). Chiar si scrisul lor, a fost tarziu explicat, folosind tot cele mai recente comentarii(greci -iudei-romani). Trebuie sa faci o sinteza intre ultimii ca sa poti afla cat de cat cum era la egipteni.Ei sunt cei mai vechi (fata de ailalti), s-au distrus si deformat multe. Daca citesti toate, in paralel, ai sansa sa faci o discernere. Daca vrei sa faci o lucrare stiintifica bine documentata. Exista si alte izvoare pe care le vei gasi la 'cine ti-am citat).
Daca vrei sa scrii o teza(intr-o seara), las-o balta!
Mi-am pierdut vremea degeaba!

10 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Legendele se leaga si de religie. Citeste Istoria religiilor, citeste Legendele Olimpului, citeste Homer, Mahabharata si Ramayana (pentru indieni), citeste Confucius (Kung, Fu, Ti), pentru chinezi, Pentru WEgipteni, citeste 'Iosif si fratii sai" de Thomas Mann, in fine, dupa ce le citesti, poti scrie o carte care sa ne uimeasca pe toti! Succes! (doar nu vrei sa ti-o scriu eu?).

| CastraveteMuratCuHerpes explică (pentru oprescudorin11):

Cum am mai zis, ma intereseaza in general mitologia egipteana - greaca - romana, si vreau sa le citesc in ordine cronologica, de la egipteni la romani

| CastraveteMuratCuHerpes explică (pentru oprescudorin11):

Nu vreau sa scriu nimic laughing. Doar sa citesc despre mitologiile astea trei. Mersi de raspuns.

| CastraveteMuratCuHerpes explică (pentru oprescudorin11):

Auzi, dar ce a scris Homer nu este numai in versuri? Sincer, n-am citit nicio carte de la inceput la sfarsit si asta pentru ca in general nu ma interesau, dar si cum este scrisa, ce cuvinte folosesc, cu limbaj din 1800 gen 'cetit', imi pune piedici laughing. Asa sa ma apuc sa citesc ce a scris Homer as face-o, dar faptul ca e in versuri ma termina total. La greci o sa citesc Legendele Olimpuli. Zilele astea caut volumele din Iosif si fratii sai. Mersi

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CastraveteMuratCuHerpes):

Este in versuri in limba greaca, suna frumos, nu asta trebuie sa te impiedice. In limba romana poate suna foarte prozaic ca forma, artistic precum fond. Daca nu-ti place stilul direct al lui Homer, imbatranit, citeste, in final tot la Homer ajungi, vei fi insa mai pregatit. Poti citi si in diagonala, e cititul rapid, poposesti acolo unde momwentan iti este interesul.Ca in viata, te descurci tu dragul meu! Succes!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CastraveteMuratCuHerpes):

Vom vedea la sfarsit, sper sa fii destul de tanar, sa te incite si sa faci o sinteza asa cum doresti tu acum pentru tine si nu o gasesti, e un inceput, vom mai vedea!
Daca ajungi un mai mare Mircea Eliade?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CastraveteMuratCuHerpes):

Bine, daca vrei cronologic, egiptenii sunt primii, fata de romani, indienii paralel, chinezii poate mai vechi. Daca vrei sa incepi cu egiptenii, citeste 'Iosif si Fratii sai" de Thomas Mann. Ala a citit o gramada, ca sa faca sinteza. Acolo gasesti toti zeii greci, de la Ra, Ramon, Amon, apoi zeul mortii!
Iti explica toate intelesurile si neantelesurile.
La greci gasesti in Homer tot, tot, de la Zeus, la Poseidon, Afrodita, Hefaoistos, Atena, etc.toti erau repartizati pe 'discipline'.
Romanii i-au copiat pe greci, doar au schimbat numele zeilor:Afrodita=Venus spre exemplu.Doar nu vrei sa-ti scriu tot acum, nu incap in 1000 de enciclopedii. Ai bibliografia, cerceteaza si peste un an poti scrie cea mai celebra istorie a mitologiei.
Daca citesti si Istoria Religiilor a lui Mircea Eliade, vei completa ce afli din bibliografia anterioara, cu comentarii completative.Nu exista cronologie, decat in privinta egiptenilor, toti au tratat subiectul comparativ!
Discerne tu.Tot ce s-a scris pana acum s-a discutat comparativ, caci multe date despre egipteni s-au gasit la greci, romani, mai tarziu s-a gasit o explicatie, sa zicem la egipteni (din VT). Chiar si scrisul lor, a fost tarziu explicat, folosind tot cele mai recente comentarii(greci -iudei-romani). Trebuie sa faci o sinteza intre ultimii ca sa poti afla cat de cat cum era la egipteni.Ei sunt cei mai vechi (fata de ailalti), s-au distrus si deformat multe. Daca citesti toate, in paralel, ai sansa sa faci o discernere. Daca vrei sa faci o lucrare stiintifica bine documentata. Exista si alte izvoare pe care le vei gasi la 'cine ti-am citat).
Daca vrei sa scrii o teza(intr-o seara), las-o balta!
Mi-am pierdut vremea degeaba!

| Petruts a răspuns:

Dupa parerea mea cea mai complexa carte,in care se regasesc toate aceste dorinte ale tale, cu zei, greci, lupte, etc.este cartea "Legendele Olimpului".A fost printre primele carti care le-am citit si pot spune ca la momentul acela am ramas profund fascinat.PS:Cartea sa stii ca e destul de groasa, sa nu te sperii la inceput, dar o sa te prinda big grin Spor!

| CastraveteMuratCuHerpes explică (pentru Petruts):

Asta o s-o citessc la mitologia greaca, tot as vrea sa incep cu egiptenii, sa o iau cronologic.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CastraveteMuratCuHerpes):

Nu o iei tocmai cronologic, dupa cum spuneam, egiptenii au fost sustinuti ca mitologie, de scrieri ulterioare. In fine, stii mai bine cum iti e mai bine!
Tristetea este ca cineva, candva, a facut sa dispara Biblioteca din Alexandria care cuprindea multe date.
Mai inainte au ars Biblioteca din Babilon. Exista cicluri istorice, in care invingatorii decid ce trebuie sau nu sa stii!]
Caci ei fac istoria dupa propriile interese.
Think aboat!

| CastraveteMuratCuHerpes explică:

+ cartea poate fi si in engleza, de preferat sa fie si in engleza si in romana variante