| Msr_Dragoş_1992 a întrebat:

Vreau sa public o carte.
1. Ce trebuie sa fac mai intai?
2. Cam cat costa una asa cam in format A5 cu 250 de pagini?
3. Ajuta cu ceva daca o scriu in engleza si nu in romana?
Dau funda cine ma lamureste cu toate astea. Nu am mai publicat inainte si nu am nici pe cine sa intreb

Răspuns Câştigător
| Darkness13 a răspuns:

1. Mergi la o editura.
2. Depinde cate copii vrei sa faci dupa carte.
3. Daca vrei sa o publici in tara nu are nici un rost sa o scrii in engleza asta doar ii va face pe cititorii care nu stiu engleza sa ocoleasca cartea. Daca ai noroc si o sa se vanda si in strainatate atunci altcineva va face traducerea.
Poate o sa intelegi mai bine de aici : http://blogedituraaramis.blogspot.ro/......carte.html
sau poate aici, desi mi se pare ca este pentru publicari online : http://www.infarom.ro/etape.html
Sper ca te-am ajutat!
P.S.
Poti sa imi spui despre ce este vorba in carte? Promit ca nu spun la nimeni!

| Msr_Dragoş_1992 explică (pentru Darkness13):

Emo‘s life se numeste. Cateva capitole le-am publicat pe wattpad deja. Nu e ceva secret

| Darkness13 a răspuns (pentru Msr_Dragoş_1992):

Mersi! happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca treaba de mai jos, poate te ajuta. In rest, bafta si inspiratie :)

http://self-publishing.ro/

| an0therkid a răspuns:

Pai mai intai iti faci pile la o editura care sa te ajute sa publici cartea
uite o lista cu edituri: http://www.librarie.net/......dituri.php
daca o scrii in engleza, cel mai probabil vei avea audienta pana-n 35 ani
daca o scrii in romana se vor apropia mai multi de ea
de pret... nu stiu :(

| Syllvyss3160 a răspuns:

Deci daca am inteles eu bine tu nu ai scris deja cartea corect?
Mai intai de toate daca nu ai scris-o trebuie sa te gandesti la subiectul ei
dupa care te apuci de scris in orice limba vrei nu conteaza dupa care o mai corectezi de greseli
asta e pasul unu
pasul doi trebuie sa te duci la o editura sa iti dea toate informatiile necesare iar ei iti vor spune ce trebuie sa faci.
Si nu conteaza daca o scrii in romana sau in engleza dar daca o publici in Romania ar fi mai indicat sa o scr in romana iar daca vrei poti face si un exemplar in engleza pe care il trimiti peste hotare si poate ai noroc si prinde bine la public dar in Romania cu engleza nu prea ai sanse in fine
sper ca te-am ajutat