| CyberDune28 a întrebat:

Vreau sa scriu o carte SF, dar nu stiu ce subiect sa aiba. Nu stiu cum sa o scriu. Vreau sa o scriu in engleza, dar cu engleza a probleme cu gramatica. Postam pe un forum si primea observatii. Cateva sfaturi va rog?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrie in romana si tradu-l cu Google.
Va fi chiar SF! big grin

| relian a răspuns:

Si eu vreau sa zbor,dar nu stiu cum laughing Scrie cartea aia,apoi vino si arata unora,da sa citeasca ceva capitole,sa vezi daca place.
Daca unia ar avea idee,ar scrie ei,nu ar da altuia sa scrie.

Scriitorii de aia is scriitori,au idei,stiu ce sa scrie si cum sa scrie.
Referitor la limba scrie in romana,daca cartea e buna,o sa fie tradusa si in alte limbi,nu iti fa tu probleme de limba.

Poti scrie si gresit chiar in limba ta,aia ce au facut observatie au probleme laughing un scriitor nu-i profewsor de limba romana,scriitorii dupa ce termina o carte,o duc la corectat,deci sunt oameni care corecteaza,controleaza cei scris gresit. apoi cartea este tiparita.

Stiu despre ce vorbesti,unora cand vad ca nu stiu ce sa mai spuna, se leaga de orice, de felul cum scrii, desi nu ala ar fi subiectul discutiei, ori de alte chestii, uneori cand se vad depasiti incep sa vorbeasca murdar si sa injure laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu scrie într-o limbă pe care nu o stăpânești bine.
2. Inspiră-te de pe blogurile celor pasionați de OZN-uri și extratereștrii.

| HelpingHands a răspuns:

In primul rand, nu scrie în engleza, o scrii în romana ca ala e limbajul în care simți (o traduci după aceea), când te exprimi într-o limba străină îți folosești mai mult mintea. În al doilea rand public-o pe whattpad.com Acolo e o comunitate de scriitori și cititori foarte utila. În al treilea rand îți trebuie imaginație, creativitate... Nu știu dacă îți trebuie spirit practic pentru a scrie o carte SF... Dar oricum observ ca nu îl ai! Poate ca o sa te sufoci în exagerări dacă nu eți un pic practic. As mai putea să-ți zic ca trebuie sa fii un pic vizionar, ca să scrii o carte cât mai verosimila, asa cum era Jules Verne. Dar pentru divertismentul mintii poți sa scrii orice parodie, dacă nu țintești verosimilitudinea. Bafta!