| Balonaseplutitoare a întrebat:

Buna, vreau sa scriu o carte, si vreau niste sfaturi cum sa o fac.
Cum începi o carte, cum o publici cum faci bani de pe urma ei.
Tot ce trebuie sa stiu va rog.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai început să scrii acum. Asta poate să fie pe prima ta pagină.
Dacă vrei să scrii o carte, trebuie să începi cu prima pagină.
Asta înseamnă că vrei să transmiți să spui la cititori ceva. Pune pe hârtie, pe fișier în PC, ce vrei să le spui. Ce vrei să scrii? O carte de literatură? Un roman? O nuvelă mai scurtă? Să le spui la oameni ce gândești tu? Scrie și apoi vezi ce iese. Să te gândești,. oare, cei ce te citesc vor avea oare nevoie de ceea ce le scrii tu? O să te înțeleagă? Sau poate vrei să scrii teatru absurd ca Eugen Ionescu sau Samuel Becket? Scrie, începe să scrii.
Dacă este bună, dacă lumea o să vrea să o citească, o să vezi după ce o scrii. Dacă lumea o cumpără o să faci bani, dacă nu, nu.

9 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Daca ai talent si iti doresti sa scrii o carte, va trebui sa colaborezi cu o editura. De asemenea, depinde despre ce gen vrei sa faci. O sa trebuiasca sa scrii, apoi editura va corecta, va aprecia sau nu, si iti va spune daca merita publicata. In plus, o sa ai nevoie si de surse bibliografice...

| sierra1 a răspuns:

"Buna, vreau sa scriu o carte, si vreau niste sfaturi cum sa o fac"

un singur ingredient e neceasar: talent (îl ai?)

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Un analfabet:

OfaProductionVideo a evaluat răspunsul [prin care indic absolut necesar TALENTUL]... ca fiind nefolositor şi eronat.

... probabil domnia crede că e nevoie de costipație pentru a scrie o carte

| Hammurabi a răspuns:

Pe bune? M-am plictisit eu de câte chestii tot încerci, ba blog, ba site de fashion, ba vrei să scrii cărți... nici nu mai știu câte au fost.
Sierra1 are dreptate. Ai vreun talent la ceva?
Sau vrei să încerci tot ce e posibil pe lumea asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă te-ai plictisit dta, de ce îi descurajezi pe alții? De unde știi că ai talent sau nu, până încerci?

| Hammurabi a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e greu de sesizat că tot ce a încercat până acum are un unic scop "cum faci bani de pe urma..." Sau poate crezi că își caută vocația?
La 14 ani ar trebui să-și canalizeze energia spre școală dacă vrea ca mai târziu să ajungă să poată intreprinde ceva productiv.

| Balonaseplutitoare explică (pentru Hammurabi):

Sa stii ca blogul inca il am si inca scriu pe el, dar pe langa acesta pur si simplu vreau sa mai fac inca ceva.
Doar pentru ca am pus odata o intrebare despre,, Cum faci bani din blog" nu inseamna ca vreau sa fac bani din aceste lucruri.
Eu scriu pe blog din placere, iar cum am mai spus odata pur si simplu vreau sa mai fac ceva pe langa el.

| Hammurabi a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Păi gândește-te și tu. Anul ăsta ai capacitatea, care e o chestie extrem de importantă și hotărâtoare pentru viața ta. Nu cred că vrei să ratezi asta.
În schimb, și iartă-mă că ți-o spun, ție îți umblă capul după cai verzi pe pereți. Ba te interesezi cum poți să ajungi model, ba spion, ba vrei să te angajezi, ba cum să faci bani online și altele.
Eu nu zic că nu e bine să ai inițiativă, dar nu e momentul acum. Ești prea mic. Iar dorința asta a ta de a căuta diverse chestii, îți risipește energia pe care ar trebui să o folosești pentru a reuși să intrii la un liceu bun. Pentru că asta e important pentru tine acum.
Fă o pauză, că peste un an, doi, vei avea tot timpul să încerci tot ce-ți trece prin cap.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa ai un vocabular foarte mare, cultura, talent, apoi mergi la o editura