| ChrisNemo a întrebat:

Am inceput recent sa ascult formatia 30 seconds to mars si sunt putin nelamurit in privinta simbolisticii. Ce reprezinta semnele alea 4 si triunghiul taiat de o linie in mijloc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Triunghiul taiat de o linie in mijloc se numeste in engleza "Triad" si inseamna grup de 3 persoane. Totodata, faptul ca triunghiul este echilateral, semnifica egalitatea si unitatea dintre Jared, Shannon si Tomo, membrii formatiei.
Cele 4 semne inseamna 30 Seconds To Mars.
Primul semn (inseamna 30), daca te uiti atent la el, o sa vezi doi 3 asezati unul in altul astfel formand si un cerc ce reprezinta 0.
Al doilea semn reprezinta un semn convetional al unui ceas, iar cele doua linii pozitionate oblic unul fata de celalalt exprima secundele.
Al treilea semn, daca imi aduc aminte bine, reprezinta traducerea in semne grecesti a cuvantului "to".
Iar ultimul, dar nu cel din urma, este format dintr-un cerc care reprezinta insusi planeta Marte, iar cele doua puncte pozitionate din nou, oblic unul fata de celalalt, reprezinta cei doi sateliti naturali ai planetei Marte, numiti Phobos și Deimos.
Daca te mai intereseaza ceva poti sa ma intrebi big grin
Si eu am fost pur si simplu pasionata de toate aceste simboluri si asta a fost din totdeauna unul dintre motivele pentru care am iubit asa de mult trupa asta (pe langa muzica buna, evident XD)

1 răspuns:
| DiamondEyes a răspuns:

Logoul formației (pe care formația îl numeste "Mithra") urmat de fraza "Provehito in Altum", acesta fiind mottoul formației. Traducând din latină, acesta însemnând "Launch forth into the deep"(,, Mereu inainte spre necunoscut);. Logoul a fost folosit prima oară pentru promovarea formației la debut. Logoul albumului A Beautiful Lie, este format din trei schleți, impreuna cu numele formației și mottoul.