| viviloll a întrebat:

Am o curiozitate. Nu pot atinge note cu vocea de piept mai inalte de La din gama centrala. Am incercat prin solfegii sa ating mai sus de atat dar pot atinge note inalte doar cu voce falset. Aveti idei ce pot face?

1 răspuns:
| mary07 a răspuns:

In general vocea de piept are un ambitus mai mic decat cea de cap. Iar vocea de cap este cea mai sanatoasa pentru registrul acut. Nici eu nu am o voce de piept cu un ambitus mare. Poate poti sa faci o trecere usoara de la piept la cap, sa incerci sa canti putin pe aer. Oricum vocea de cap este cea mai sanatoasa. Cu timpul, daca lucrezi, ambitusul se dezvolta. Mult succes!