| david2345 a întrebat:

Am un aplificator fender mustang 2, si nu stiu cum sa il setez.
Vreau sa cant Nirvana, Metallica, Guns an roses etc.
Nu stiu ce efecte folosesc aceste trupe. Va rog raspunsuri bune!
Cum sa setez ( gain, treble, bass etc).

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Citez dintr-un raspuns mai vechi de-al meu: "In primul rand, nu toate amplificatoarele suna la fel, chiar daca sunt setate exact la fel (eq, reverb, gain etc).Mai mult de-atat, eq-ul fiecarui amp e facut strict pentru amp-ul respectiv, adica pe un amp bugera, doar ca exemplu, sa presupunem ca eq-ul poate fi modificat in 10 nivele (adica de la 1 la 10 sa poti sa misti bass, middle, trebble), revenind, poate pe un amp bugera diferenta de frecvente inalte de la 1 la 10 e de x decibeli, iar la un amp peavey, diferenta de la 1 la 10 e de y decibeli, deci parametrii variaza in functie de amplificatorul folosit.Deci, n-ai cum sa zici ca la o melodie (sau mai rau, la un artist), bass-ul e 5, trebble-ul e 10, mid-ul e 2 etc. Deci ce ar trebui tu sa faci: Asculti melodia pe care vrei s-o canti, scoti singur eq-ul corespunzator amp-ului tau."Cat despre efecte, iti dai seama si singur daca folosesc chorus, distorsiune, overdrive, daca e clean etc, nu-i mare inginerie.

4 răspunsuri:
| david2345 explică:

Mai am niste probleme :
1-Coarda MI (gros) de la chitara bazaie rau.Ce sa fac?
2-Nu stiu care e efectul distortion la amplificator.

| Thunderstruck a răspuns (pentru david2345):

1-bazaie probabil pentru ca dai prea tare, incearca niste corzi mai groase, si mie imi cam face la fel mi-ul gros care e de 0, 46, o sa-l schimb cu unu 51 probabil.Dar daca bazaie si cand dai incet, depinde pe ce freturi bazaie.Pe 0(liber), daca bazaie, e de la nut cel mai probabil, daca bazaie pe 1-20 e de la bridge ( mai trebuie sa-l ridici, ca atinge celalalte freturi), iar daca e 20-22/24, probabil atinge doza de bridge, daca-i ridicata prea sus.In cazul asta trebuie sa cobori putin doza.
2-Nu am cantat pe mustang in viata mea, cauta pe youtube, dar nu stiu cat de greu poate sa fie, eu cu un amplificator foarte greu de setat (digital), am reusit sa-mi dau seama fiecare butonas ce face.Deci, cauta tutoriale pe youtube daca chiar nu-ti poti da seama. Oricum, nu cred ca vei scoate vreo distorsie cu gain urias, pentru asta ai nevoie, in majoritatea cazurilor de o pedala de distorsiune.

| david2345 explică:

Ce pedale imi recomanzi?

| Thunderstruck a răspuns (pentru david2345):

Par tampit daca zic "de distorsiune"? Ma rog, nu-ti pot recomanda o pedala din moment ce nu mentionezi un buget.Cel mai bine ar fi, oricum, s-o iei second hand.Iar, daca faci rost de o pedala de distorsiune, sa stii ca trebuie sa canti pe clean cu amp-ul, iar distorsiunea o scoti din pedala. Oricum, apasa si tu pe "raspunde" ca sa-mi apara si mie notificare acolo, acum am intrat doar din intamplare in raspunsurile mele si am vazut ca ai mai intrebat ceva, altadata probabil o sa uit.