| Notyabusinessm8 a întrebat:

As vrea sa-mi iau o chitara insa nu stiu de care. Eu as fi vrut chitara electrica, insa parintii mi-au zis ca e prea greu sa incep direct cu cea electrica, si ca imi trebuie ceva pentru incepatori. Deci, ma gandesc la una acustica, gen asta: http://www.magazin-muzica-online.ro/......age1/sort3
Totusi, ce ziceti, mai bine imi iau direct una electrica, sau imi iau pentru inceput una acustica, sa invat notiunile de baza?

4 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

De fapt, e mult mai uşor să înveţi pe electrică decât pe acustică sau clasică. Nu văd rostul celei acustice dacă tu doreşti să te axezi pe cea electrică. Dacă nu, îţi recomand acustica, întradevăr este mai greu, dar dacă înveţi pe acustică, când vei lua în mână una electrică îţi va fi foarte uşor să cânţi. Depinde de ce vrei să cânţi.
Îţi spun din propria experienţă, solo-urile îmi ies ca naiba dacă le cânt la cea acusticălaughing

| Notyabusinessm8 explică (pentru wforweirdo):

Pai...clar ca cea electrica ar fi potrivita...o vreau pentru. rock/metal.

| Wut a răspuns:

Daca esti la inceput ar fi bine sa iti iei o chitara clasica, inveti acordurile (daca chiar doresti sa inveti ceva poti face cursuri de chitara) dupa iti poti lua o chitara electrica iar dupa aia una electro-acustica, asta doar in cazul in care esti foarte pasionata de chitara.
Bafta!

| DANyi a răspuns:

Ca sa iti spun sincer, nu e o mare diferenta. Aici depinde daca te axezi doar pe chitara sau esti si solista vocala. Eu cant la chitara de un an si 6 luni. Am inceput cu o chitara acustica pe care am invatat primele acorduri, batai, tehnici de mana stanga, acorduri arpegiate etc. Dar, dupa ce am evoluat destul de bine pe ea, am simtit nevoia sa trec la ceva mai complicat si mi-am cumparat o chitara electrica. Spun "complicat" pentru ca de obicei, chitara electrica e folosita pentru intr-o-uri, bridge-uri, solo-uri. Diferenta intre cele doua tipuri de chitari este modul de manevrare. Chitara electrica este proiectata astfel incat sa ai posibilitatea de a canta usor, ceva greu.Pe cea electrica se pot executa mai usor decat pe cea acustica, tehnicile de mana stanga(hammer-on, pull-of, bend, vibrato...).De aceea iti recomand sa incepi pe o acustica, numai pentru a exersa aceste tehnici, astfel incat sa poti sa le executi foarte usor pe cea electrica.