| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

As vrea sa stiu parerea voastra.Care credeti ca este rolul muzicii in viata oamenilor? Dau fundita pentru cel mai frumos raspuns.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Muzica se foloseşte încă de când nici nu te-ai născut! Nu degeaba unele viitoare mămici moderne le dau viitorilor bebeluşi să asculte muzică clasică.
Muzica este ceva ce ne rămâne tipărit în memorie de la prima melodie pe care ne-o cântă mama să adormim. Este ceva ce trebuie să cântăm la toate serbările şi la toate sărbătorile. Este ceva ce ne va face să aderăm sau nu la o "subcultură" când suntem adolescenţi şi e prima care ne va defini încet-încet personalitatea. Muzica e ceva pentru care unii ar ucide (s-a întâmplat, nu dau exemple). Muzica e ceva pe care adulţii o consideră copilăresc şi nu o mai ascultă. E ceva care totuşi ne urmăreşte toată viaţa, suntem şi discriminaţi uneori din cauza ei, suntem etichetaţi după muzica pe care o ascultăm, suntem influenţaţi foarte mult de ea.
În plus, se ştie că muzica noastră favorită activează în creier acelaşi centru ca şi sexul şi drogurile. De aia ai exces de adrenalină la un concert şi simţi că tremuri laughing. Muzica cred că e cea mai bună şi folositoare creaţie a omului, pentru om, şi pentru natură.

4 răspunsuri:
| Sofffie a răspuns:

Eu una, ma exprim prin muzica:X

| кא๔ a răspuns:

Eu unafara muzica ma simt foarte pustiu. de-a lungul timpului cu ajutorul muzicii am reusit multe in viata si cu ajutorul ei am iesit din multe situatii mai neplacute.am simtit cum muzica imi da putere sa lupt si sa rup toate "piedicile" care mi se puneau. ascultand muzica ma simt o persoana mai puternica si mai sigura pe sine.

Tot ce spun este ca fara muzica nu putem trai. Dar cat de importanta este muzica, cat de importante sunt genurile de muzica, nu va pot spune

asta e parerea mea despre muzica a ta?

| NuAmHabar a răspuns:

Muzica e un mod de exprimare, ea te face sa te relaxezi, ea te reprezinta(prin genul pe care il asculti), ea e 'sufletul' unei petreceri pentru ca nu stiu ce ar fi o petrecere fara muzica...

| vlad_2650 a răspuns:

Muzica este facuta ca sa te relaxeze sau pentru distractie.Cu totii stim ce poate face o vioara sau o chitara.:X