| GabiDumitrescu a întrebat:

Ati ascultat ultimul album Madonna? Cum vi se pare modul mizerabil in care a fost procesata vocea? Nu cred ca e autotune, e un efect gen flanger la fel de penal ca cele folosite de Genius sau Andre in perioada de "glorie" a muzicii de doi bani din Romania.
Prefer raspunsuri de la cei mai in varsta care isi aduc aminte de hiturile Madonnei de la inceputul anilor 1990.

Răspuns Câştigător
| Arrakis a răspuns:

Nu sunt un mare fan inrait, dar la job ascult noul ei album Madame X cel putin o data zilnic.
La inceput nu mi-a placut deloc ce am auzit, n-am gasit nicio piesa care sa sune cum suna ea odata...DAR dupa cateva auditii au inceput cateva piese sa ma mai captiveze, sa incep sa prind un ritm, un gust.

Personal imi plac vreo jumatate dintre ele. Uite cateva:

- Dark Ballet (care include si un pic de Dance of the Flutes de Tchaikovsky).
Atat in aceasta piesa, cat si in alta Medellin vocea Madonnei este procesata de parca suna a GLaDOS din jocurile Portal (Valve). Totodata Dark Ballet are cumva si o referinta la Joan of Arc de pe albumul precedent care e una dintre piesele mele preferate de acolo.

- Come Alive (preferata mea de pe album - mi se pare piesa ideala de ascultat undeva la mare, sub umbrelele alea de pai pe o plaja, in timp ce esti pe un sezlong savurand un suc)

- Bitch I'm Loca, nu as zice ca mor dupa stilul asta mai oldie, dar are o dracie de ritm din ala bolnav de seductiv...si parca suna asa in stilul muzicii anilor 2000 din disco-urile de la noi, tot de pe litoral. Stii tu, muzica de pe Atomic (TV) de atunci.
Cum ziceam, doua piese pana acum care au vibe de litoral/plaja.
Uneori parca si Faz Gostoso - alta piesa ar merge combinata cu o shaorma ceva tot prin mediul asta de concediu laughing Ha, ha. Cum ziceam, nu e stilul meu, dar n-am cum sa nu admit ca au ceva bolnavicios in ele.

- Future - alta piesa in care este foarte procesata vocea, dar pur si simplu are versuri misto, imi place ritmul catchy si modern.

- Looking for Mercy - pare un pic mai cuminte piesa, dar imi place tonul mai dramatic

- I Rise, meh, un pic boooring la inceput, dar e un pic uplifting dupa cum suna si titlul. Cumva imi regasesc niste emotii si prin ea.

- I Don't Search I Find, la fel una dintre piesele mai calme, iar eu sunt destul de ok cu muzica mai chill de la Madonna, desi altii o plac fix pentru cu totul alte piese.

Ca un verdict asa despre album, nu pare exceptional, nu are piese memorabile, care sa bubuie pe la radio, pe la TV, sa rupa top-urile si mai stiu eu ce. Pare mai mult un album plin de piese ok de ascultat in fundal in timp ce faci ceva. Cam atat. Nu stiu, poate in unele tari ar prinde, depinde de ce marketing puternic ar avea, dar pana acum nu mi se pare ca a fost ceva wow pe nicaieri. Pare mai chill, dar stii ca Madonna are o varsta acum totusi. Deci nu pot sa zic ca am vreun regret sau ca mi-au fost inselate asteptarile.

Melodia mea preferata ALL TIME de la Madonna e Ray of Light, urmata indeaproape de Frozen.
Poate altii nu sunt interesati, in sensul ca pentru ei Madonna e misto pentru piese ca La Isla Bonita, Like A Virgin, Hung Up, Music, Papa don't preach, Holiday, Celebration...I dunno astea de bumtzi bumtzi! Dar mie imi place mai mult pentru Ray of Light, Frozen, The power of Good-bye, You'll see, Ghosttown, Joan of Arc, Like a prayer, Don't cry for me Argentina, astea mai soft.

Tl; dr Nu stiu de ce ai vrea sa ai prea multe pretentii la Madonna dpdv vocal. Ea reprezinta un vibe, un fenomen industrial pentru pop, nu o voce si atat. Daca vrei voce te uiti la alti artisti care se remarca prin asta. Adica te dezamageste oricum fix ce Madonna nu ofera in prim plan, iar din punctul meu de vedere niciodata n-a oferit, insa are unele piese destul de bune, care raman nemuritoare, dar nu toti apreciem aceleasi chestii la un artist.

| GabiDumitrescu explică (pentru Arrakis):

OK, deci e bataie de joc la adresa vocii cum am zis si eu. Ma bucur ca nu e doar la mine parerea asta. In rest, ce se cinta acum in mainstream e fix pe linga gusturile mele, asa ca ma lasa complet rece. Mai degraba ascult muzica disco din anii 70 sau 90 daca e sa pierd timpul cu de-astea. P.S. Da, Frozen e si una dintre piesele mele preferate de la ea. Orice am zice, are si ea ceva voce si pe primele albume nu era procesata in halul asta.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea aceea Madonna cânta.

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Da, amuzant - si trist de adevarat, dealtfel - raspunsul tau. Mie unul efectiv nu imi venea sa cred azi ce aud ca si productie. Femeia o mai fi avand voce, dar albumul suna absolut mizerabil. Si discutam de calitate lossless ascultat pe scule ca lumea, nu pe boxe/casti de doi lei cu placa de sunet integrata. Chiar daca ascult muzica comerciala extrem de rar, albumul mentionat in intrebare l-am ascultat din pura curiozitate. O dezamagire imensa.

| Endoryus a răspuns:

Inceputul 90? Dar ce domne, 80 ne sta in gat?
https://www.youtube.com/watch?v=qqIIW7nxBgc
Nu stiu daca cunosc 50 melodii "noi" din 2010 in coa asa ca iti zic sincer, nu i-am ascultat ultimele melodii.Cu astea spuse, de ce te miri? E moda asta. Cum facea misto Eminem acum 15 ani intr-o melodie. "cum toata lumea pune totul pe autotune". In ziua de azi nu mai e vorba de talent (cum era candva, cand deschideai gura, tu erai inima nu alte 50 rahaturi pe langa ca acum) ci popularitate."Aaa cutareasca are 50milioane stalkeri pe Facebook? Facem mare cantareata din ea ". Cum au ajuns faimosi destui buni de nimic tineri din ziua de azi. Secolul 21 nea Gabi. Ce ne mai miram. Ascultam saptamanile trecute niste melodii mai vechi ale lui Sinatra.Muzica pe fundal (la unele )chiar era degeaba.Dar nu conta. Vocea lui divina facea totul. Ce sa mai zic de Love me tender a lui Elvis si altele la fel.

| GabiDumitrescu explică (pentru Endoryus):

Perioada aia de vreo 10 ani de la jumatea anilor 80 pana prin 1995-1996. Buba e ca acum inca mai sunt artisti de nota 100 care suna cum ar trebui, doar ca nu prea ii baga lumea in seama. De la noi, Alexandrina Hristov, ca sa dau un exemplu. https://www.youtube.com/watch?v=ev2_lRRVh1c