| danutz_8631 a întrebat:

Ati vrea sa se interzica manelele in romania?

Răspuns Câştigător
| Smackdown a răspuns:

Da! As vrea ca manelele sa fie interzise in romania, si ca toti manelistii sa fie amendati cu 2. 000 de euro pentru ca ne bat la cap cu manelele lor pe toate posturile.nicaieri nu e nimic decat crime, democratie si manele.romania s-a dus pe apa sambetei!

55 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui.nu putem interzice un gen de muzica doar pentru ca noua nu ne place.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din partea mea da!big grin Eu nu ascult si nici nu voi asculta vrodata manele!happyDc? Pt ca asta nu se numeste muzicawinking
Dar nu am nimic cu cei care asculta genu asta...Fiecare e liber sa faca ce vrea si sa asculte ce vreabig grin

| SweetCandy a răspuns:

Eu nu ascult nu pot sa spun ca ma simt terorizata de ele, deci mi-e indiferenthappy cine le asculta sa fie sanatos, nu pot sa ii interzic euhappy

| xibalba a răspuns:

Gusturile nu se discuta. Daca mie nu`mi place religia de exemplu, asta nu inseamna ca se scoate din programa scoalara. E dreptul fiecaruia sa asculte ce vrea, iar daca manelele se interzic, nu inseamna ca va disparea neaparat comportamentul de manelisti, iar pe mine asta ma deranjeaza, ca dau de el peste tot pe strazi si prin autobuze. Manelele, ma deranjeaza si ele, dar de cele mai multe ori nu sunt obligata sa le ascult, insa sunt obligata sa ma confrunt cu iesirile de prost gust ale multor "indivizi".

| Abcfunny a răspuns:

Da da da dalove struck

mira
| mira a răspuns:

Nu-mi plac manelele, dar interzicerea lor ar fi de-un ridicol absolut.De ele se poate scapa prin educatie.

| iri a răspuns:

Nu! De ce sa se interzica? Ca nu iti plac tie sau de ce? Fiecare are dreptul sa asculte ce vrea. Oamenii nu ar trebui judecati dupa genul de muzica pe care il asculta.
Vad ca aici majoritatea au zis da. Oricum nu inteleg un lucru. Toti (sau majoritatea) zic ca nu asculta asa ceva, ba chiar mai mult, ca le urasc, etc. Stau si ma minunez, intrand pe youtube cum se dau unii de gol. La majoritatea manelelor la care intri, aceeasi poveste ca peste tot: ce muzica de inculti, face tara de ras, le urasc, etc. Bine mai, dar daca sunt asa cum zici, cine te pune sa intri acolo?
Adica intru, ascult o manea si dupa aceea las un comment tampit. Halal oameni... Dar stii cum e "muti asculta, putini recunosc".

Bafta!

| Butsilee a răspuns:

Da da da da da da da dda da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da a da dda da da da da da da dda da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da a da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da dda da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da a da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da ce greu e sa dai copy pasterolling on the floor

| ForeignO a răspuns:

Da! Cu siguranta! Poate o sa spui ca sunt o anti-manelista (ceeea ce chiar sunt) dar manelele sunt niste Kitsch-uri! Sunt niste copii! Te-ai intrebat vreodata de ce manelele se aseamana foartemult cu muzica populara?

| Kidu a răspuns:

Fiecare cu gusturile lorthinking
Mie nu-mi plac, nu sunt educative, dar asta este.hee hee

| ElFenomen a răspuns:

Dap

| madalinutza a răspuns:

Nu stiutongue nu pot sa spun ca imi plac dar cateodata mai ascult 1-2tongue

| Parintele a răspuns:

Nu sunt manelist, dar nu poti incalca drepturile omului.

| Aerosmith a răspuns:

Nu stiu. Nu ascult manele. dar... pe ce subiect m-as mai amuza?

| Deeza a răspuns:

Nu imi plac manelele dar nici nu as vrea sa se interzica. La petreceri o manea este chiar binevenitahappy, nu? Te ridica de pe scaun.

| misschocolate a răspuns:

Evident!

e o muzica fara cultura.

| Anonim_5535 a răspuns:

Nu imi pasa ca ai dat fundita si chesti din astea, DA vreau sa se interzica de cE? pentru ca suntem facuti de ras de manele/romi
Bafta in continuare!

| TeoIonela a răspuns:

Logichappy

| Cristina_3547 a răspuns:

OOO DAAA! Sau macar sa interzica melodiile cu greseli de ortografie.sau alea plagiate.Macar atat!

| MoNsTeR a răspuns:

NU...pentru ca astea sunt melodii adevarate de distractie.adica n-am sa merg niciodata la o petrecere si sa ascult mozzart sau rock dala turbat. iar pentru DORUTZA daca spui ca manelele se aseamana foarte mult cu muzica populara cred ca nusti despre ce vorbesti si stai si te uiti doar pe etno sau pe favorit tv.manelele se trag in general din muzica orientala una super de altfel sau din cea lautareasca. ceea ce ai vaazut u este intr-adevar muzica populara sau etno. si gutza knta asa ceva (populara). si ink cativa muzica etno. daca u esti frustrata de faptul ca poate knta mai multe genuri e treba ta. dar nu vorbi daca nu stii exact.de ex gutza a inceput sa cante niste doine super pana prin 2000 cred. dupa s-a bagat pe manele iar de 3-4 ani knta si populara.si sunt unele manele fff diferite referinduma la locul in care pot fi cantate.au aparut manele combinate cu r&B sau manele de club.nici mie numi convin multe in tara asta dar nu impun restrictii privind viata personala la NIMENI.pentru Criss. apropo de greseli de ortografie. voi face o mik comparatiebig grin.chiar si poetii au greseli din aste dar deh. lor le sunt acceptate ks oameni culti de ex Alecsndri nu se scrie cu X ca asa o vrut el e un fel de fita daca vrei:-p asa avem si noi :-p.si de asemenea nu stiu cum le zice exact pleonasme(ex:cobori jos.inainteaza inainte) cred.la orele de romana neo dat ceva exemple de pleonasme acceptate ca cica pentru muzicalitatea versurilor.asa avem si noi.nah:-p.iar cele plagiate sunt in general ale "interpretilor" care lanseaza si ei o piesa 2 si vezi doamne sunt mari manelisti. daca la asta te-ai referit. iar cele copiate sunt melodii din popor la baza cred si le knta mai multibig grin artisti sau sunt produse de o anumita casa de productie si le incredinteaza versurile mai multor artisti.pentru KIDU.cum sa fie educativelaughing ce vrei sati cantelaughing teorema la pitagoralaughing. distractia ii distractie si educatia ii eductie.pentru ANONIM CULT= adj. 1. citit, cultivat, educat, instruit, învățat daca u esti asa "cult" ce exprimare este aia "culti in cap". undeai vrea sa fie culti laughing in limbarolling on the floor. bai frate daca esti mai prost ca si manelistii cum se zice macar taci naibii nu te da singur de gol:-plaughing. pentru REYMYSTERIO care pe toate posturilelaughing. noi n-avem numa TARAF TV iar pentru restul mai sunt etno si favorit pentru populara.kiss mtv U pentru restul. PS:fiecare e liber sa asculte ce vrea. dar nu sa impuna altuia ce sa asculte. daca nu vi le plac mergeti naibii de unde se asculta manelele.si pe youtube intra o gramada sa asculte manele sapoi ca sa para si ei mai culti incep sa injure.nu inteleg dc naiba intri pe ceva care nu-ti place.toti incepeti sa jignitzi manelistii(in acest topic) parca var fi pus unu sa ascultati manele.de exemplu uitati-va la raspunsul parintelui. a zis ca nu-i manelist dar a recunoscut ca este un drept ca sa asculti ceea ce doresti.sa traiesti parinte!

| MoNsTeR a răspuns:

Mrsbig grin.si apropo nu stiu cati dintre voi stiti dar adi minune canta ff bine si muzica clasica si are o voce super. apreciata chiar de celebrul muzician horia moculescu.si de asemenea maestru cocosh(violonist) si el poate canta la vioara opere din muzica clasica a facut-o odata live la kanal D la emisiunea"la sueta cu bahmu". a cantat ceva de vivaldi cred.asa ca mai usor cu frazele de gen"muzica inculta.sau din astea in care suntem facuti inculti" numi aduc aminte de vreun artist din muzica usoara in afara de manele care sa fi cantat muzica clasica. mai sunt care canta populara din ei dar ffff putini in comparatie cu manelistii.(ex:andra)...si daca sar interzice punetziva in locul manelistilor cum ar fi sa vi se interzica trupa preferata(de ex bug mafia sau parazitzii.pentru ca s-ar putea de exemplu pentru continut obscen.si eu ii mai ascult cateodata dar am dat un exemplu doar:-p)si neam simtii exact ca romanii in italia dupa cazul mailat.adica judecati toti dupa un tampit.de ex eu ascult manele ori acasa ori pe strada la ksti sau fara casti daca nu-s multi oameni pe strada de ex seara.atunci ce vina am eu ca baga cativa la maxim in masini.nu ne bagati pe toti intr-o oala ca nici voua nu var placea:-p

| Rallu_3508 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine, da.
Dar, stii, e ca si cum ar veni cineva si ar interzice melodiile pe care le canta trupa ta preferata. E destul de aiurea.Asa cum tie nu-ti intrezice nimeni ce sa asculti asa nici noi nu avem acest drept asupra altora. Daca cei ce asculta manele cred ca acest gen muzical este atat de frumos nu putem sa interzicem deodata totul.

| Danut4 a răspuns:

URASC manelele dc? pentru ca sunt cantate doar de rromi Si da as vrea ca sa fie interzise, iar manelisti sa fie amendati cu 900. 000 de euro

| stweety10 a răspuns:

Nu sunt manelista, dar pot sa spun ca gusturile nu se discuta.

| danutz_8631 explică:

Asa va vreau fratii mei.

| danutz_8631 explică:

Anonimule tu ala care zici ca rock-ul e o muzica zgomotoasa:de ce sa stai sa asculti sa intelegi cand poti da play la guta si sa meditezi la dusmani invizibili care tanjesc la valoarea ta raised eyebrows. Mi se pare mie sau Romania e o tara fara viitor.(Scuze d' playback Rognakar daca pot sa-i spun playback)

| danutz_8631 explică:

Da nu am zis ca maine voi interzice manelele.Eu doar am intrebat sa vad parerea poporul.Nu am ascultat niciodata manele.

| danutz_8631 explică:

Sa fiu interzis in tara tiganiilor nu's rrom si as vrea sa scap de toti daca nu scapam de ei in curand Romania se va scrie cu 2 de "R". Cred ca nu prea v-ar placea raised eyebrows sad

| danutz_8631 explică:

S3by da` nu ai uitat nimic. Mi-a placut raspunsul tau. Un raspuns inteligent.